1. Proč jsou low-costy tak levné?

Aerolinky typu Ryanair, Wizz Air nebo EasyJet brutálně šetří. V základní ceně letenky je jen sedačka a malé příruční zavazadlo. Vše ostatní, jako jídlo a pití na palubě, výběr sedačky, check-in na letišti nebo odbavený kufr, se musí připlácet.

2. Za online check-in se neplatí

Za základní cenu letenky dostanete jen sedačku. Jídlo, nápoje, odbavená zavazadla a mnoho dalšího je za poplatekZa základní cenu letenky dostanete jen sedačku. Jídlo, nápoje, odbavená zavazadla a mnoho dalšího je za poplatek
Zdroj obrázku: Sofia Sforza

Nízkonákladovky šetří naprosto všude. Například se snaží neplatit letištím personál na check-inu, který za běžných okolností vydává letenky. Letenky si musíte vytisknout doma sami, a to vždy v rozmezí několika dnů až pár hodin před odletem. Jakmile zapomenete, na letišti platíte za check-in cenu v řádech desítek euro.

Aerolinka On-line check in Check-in na letišti
Ryanair 48 hodin až 2 hodiny před odletem 55 euro
Wizz Air 48 hodin až 3 hodiny před odletem 10 euro
easyJet 30 dní až 2 hodiny před odletem Zdarma
Vueling 7 dní až 1 hodinu před odletem Zdarma
Volotea 7 dní až 2,5 hodiny před odletem 30 euro
Eurowings 72 hodin až 3 hodiny před odletem Zdarma
Norwegian Air Shuttle 24 hodin před odletem Zdarma
Pegasus Airlines 72 hodin až 60 minut před odletem Zdarma
Jet2.com 28 dní až 5 hodin před odletem 580 Kč
SmartWings Možný jen u některých letů – 30 hodin až 60 minut před odletem Zdarma
Transavia 30 hodin až 4 hodin před odletem Zdarma
flydubai 24 hodin až 90 min před odletem Zdarma

3. Proč se nechodí tunelem a jezdí autobusem?

Aerolinky vyjde daleko levněji, když zaparkují svoje letadlo někde na betonové ploše daleko od gatu, než parkování přímo u něj. Za tunel se platí víc, než za okružní jízdu autobusem k letadlu. Ryanair došel tak daleko, že si v útrobách svých letadel vozí vlastní schody, takže nemusí platit letišti poplatek za přistavení schodiště.

Tip: Akční letenky z Prahy do celého světa – již od 700 Kč.

4. Letíte daleko? Připravte si svačinky

Na palubě dostanete opravdu jenom sedačku a nic víc. Pokud letíte daleko, nachystejte si svačinku z domova. Ceny jídel, která se prodávájí na palubě letadel, se pohybují od 3 euro za Snickersku až po 10 euro za obyčejnou bagetu. Houska od maminky stojí 10 Kč.

5. Neplaťte za vodu, doneste si svoji

Ušetřete za vodu v letadle a vezměte si tam svojí. Bezpečností kontrola vás nezastaví
Ušetřete za vodu v letadle a vezměte si tam svojí. Bezpečností kontrola vás nezastaví .
Zdroj obrázku: Paul Green

Bezpečností kontrolou nemůžete projít s tekutinou v obalu, který má objem větší než 100 ml. Takže i poloprázdnou litrovou lahev vám vyhodí. Dá se to obejít. Celou lahev vylijte, ať v ní není ani kapka vody, a pak nebudete mít problém. Po bezpečností kontrole si na záchodě napusťte prázdnou lahev pitnou vodou. Opět ušetříte několik euro. Například na palubě Pegasus Airlines stojí 200 ml pitné vody 2 eura.

6. Zkontrolujte si, kam letíte, ať nejste nemile překvapeni

Nízkonákladovky se snaží létat na menší letiště, kde poplatky nejsou tak vysoké. Takže se může stát, že třeba v Barceloně po přistání na letišti Girona zjistíte, že jste 100 kilometrů od cílové destinace. Leckdy je cesta z letiště do města daleko dražší než letenka. Londýn je také velmi dobrým příkladem.

7. Velká zavazadla nechte doma, ušetřete tisíce

Není problém, aby odbavení zavazadla (které se dává do kufru letadla) stálo dvojnásobek ceny letenky. Takže, jestli můžete, nechte velké kufry doma. Pokud si je musíte vzít, vždy si možnost přepravy odbaveného zavazadla kupte přímo při nákupu letenky. Jestli vše necháte až na letiště, nemile vás překvapí až několikatisícová přirážka za přepravu vašeho kufru.

Překročení povolených rozměrů příručního vás může vyjít velmi drahoPřekročení povolených rozměrů příručního vás může vyjít velmi draho
Zdroj obrázku: Tim Trad

Při velkých cestách s odbaveným kufrem si pořádně rozmyslete, jestli má cenu letět s nízkonákladovkou. Pravidelně se stává, že při započtení poplatku za zavazadlo, jsou “normální” ne-nízkonákladové aerolinky výrazně levnější. Je to jako se vším, není vždy rozumné jít po té nejnižší ceně.

8. Pozor na pokuty za překročení rozměrů palubního zavazadla

Každá nízkonákladovka to má jinak. Někde vám povolí dvě zavazadla na palubu, někde jedno s neomezenou hmotností a někde je zdarma zavazadlo opravdu miniaturní. Snažte se vždy důsledně vejít do rozměrů a hmotnosti, které jsou povolené. V opačném případě si to aerolinka nechá pořádně zaplatit.

Tip: Co všechno je povoleno v příručním zavazadle? Více v článku Co nesmí na palubu letadla?.

  Zavazadlo zdarma
Ryanair

Zdarma pouze malé příruční zavazadlo s rozměry 40 x 20 x 25 cm

Wizz Air

Zdarma pouze malé příruční zavazadlo s rozměry 40 x 30 x 20 cm do maximální hmotnosti 10 kg

easyJet 56 x 45 x 25 cm, neomezená váha
SmartWings 56 x 45 x 25 cm (8 kg) 
Vueling 2 zavazadla, první zavazadlo 55 x 40 x 20 cm (10 kg) a druhé 35 x 20 x 20 cm
Volotea 2 zavazadla, první zavazadlo 55 x 40 x 20 cm (10 kg) a druhé 35 x 20 x 20 cm
Eurowings 2 zavazadla, první zavazadlo 55 x 40 x 23 cm (8 kg) a druhé 40 x 30 x 10 cm
Laudamotion

Zdarma pouze malé příruční zavazadlo s rozměry 40 x 20 x 25 cm

Norwegian Air Shuttle Zdarma pouze malé příruční zavazadlo s rozměry 30 x 20 x 38 cm
Pegasus Airlines 55 x 40 x 20 cm (8 kg)
Jet2.com 56 x 45 x 25 cm (10 kg)
Transavia 55 x 40 x 25 cm (10 kg) – dopravce vám jej může dát do kufru letadla pokud překročí rozměr 45 x 40 x 25 cm
flydubai 55 x 38 x 20 cm (7 kg)

9. Jak na levné letenky po Evropě?

Letět do Londýna nebo Milána za 500 Kč v současné době není zas takový problém. Stačí vědět, kde a jak hledat. V současné době asi tím nejlepším vyhledávačem letenek po Evropě je český vyhledávač Azair. Když se v něm trochu rozkoukáte, tak levnou letenku najdete za pár minut.

Tip: Podrobný návod, jak na hledat letenky za pár stovek v článku Jak na levné letenky po Evropě.

10. Není všechno zlato, co se třpytí

Wizz Air společně s Ryanair se řadí mezi nízkonákladové aerolinie, které operují z Letiště Václava HavlaWizz Air společně s Ryanair se řadí mezi nízkonákladové aerolinie, které operují z Letiště Václava Havla
Zdroj obrázku: Andrew Branch

Jestli se chystáte na prodloužený víkend, jste schopni se sbalit do palubního zavazadla a pečlivě dodržíte všechna pravidla, která nízkonákladovky mají, tak můžete letět doslova za pár korun. Pokud potřebujete mít velký kufr a chcete komfort, porozhlédněte se někde jinde.

Tip: Žádné zkušenosti s hledáním letenek. Podívejte se na náš článek 7 tipů, jak na koupi levné letenky, kde vše důležité vysvětlíme. Po přečtení si svojí vysněnou letenkou najde každý.