Pro některé z nás je lítání noční můra – a to i přesto, že právě letecká doprava je nejbezpečnější dopravou na světě. Pravděpodobnost, že se vám za celý život něco vážného stane při cestě letadlem je 1:8000. Ve srovnání třeba s automobilem (1:120) nebo obyčejnou procházkou po chodníku (1:700) je šance tedy mizivá.

Jak zvýšit svoje šance při letecké havárii?

Časopis Time zkoumal letecké havárie v průběhu 35 let a přišel se zajímavou statistikou. Pokud sedíte v zadní části letadla, máte při havárii vyšší šanci na přežití (69%) než když sedíte v prostřední (56%) a v přední část (49%). Vyplývá z toho, že sedačky první nebo business třídy nejsou v letadle ty nejbezpečnější, spíše je tomu naopak.

Abyste svoje šance ještě zvýšili, je dobré si vybrat prostřední sedačku. Je sice nejméně pohodlná ale opět zvyšuje šanci na přežití v případě letecké havárie. Pokud budete navíc v řadě, která je u nouzového východu nebo mu je co nejblíže, tak šance opět výrazně stoupnou.

Nejbezpečnějším místem v letadle je…

Pokud si shrneme poznatky z předchozích dvou odstavců, tak nejbezpečnější je sedět úplně vzadu uprostřed trojsedačky a co nejblíže k nouzovému východu. Ale upřímně, pravděpodobnost havárie je velmi malá, takže si s klidem rezervujte místo třeba v uličce nebo u okna.

Rada na závěr

Svoji bezpečnost v letadle jednoznačně zvýšíte prostým zapnutím bezpečnostních pásů po celou dobu letu. Minimalizujete tím možnost úrazu při nečekaně silných turbulencích, se kterými se sem tam můžete potkat.


Zdroj obrázku: Patrick Hendry

Jak to máte s létáním vy a kde nejraději sedíte? Jak řešíte strach z létání? Dejte nám vědět do komentářů. Mrkněte také na seznam nejvíce navštěvovaných zemí.