1. Kdy je nejlepší vyrazit – jak rychle zjistit vhodné měsíce pro cestování
  2. Detailnější informace – jednoduchý a funkční postup, jak na to
  3. Aplikace pro předpověď počasí – tři naše oblíbené způsoby předpovědi počasí

1. Kdy je nejlepší vyrazit na cesty?

Období, kdy je nejlepší vyrazit, se mezi jednotlivými světadíly výrazně liší. V Evropě nám to je víceméně jasné. Problém ale je, že ne všude je situace stejná. Příkladem může být třeba taková JV Asie.

Některé měsíce se tam díky sezóně dešťů a častým záplavám nevyplatí vůbec. Které to jsou? Nejrychlejší cestou, jak zjistit, jestli máte jet nebo ne, je naše jednoduchá infografika. U každé destinace jsme z několika zdrojů určili ty nejlepší měsíce na cestování. Pro rychlý přehled, například před nákupem letenky, by vám to mělo stačit.

U všech destinací na Cestoletu najdete rychlý přehled, kdy vyrazit. Thajsko není výjimkou.

2. Když chcete detailnější informace

Jsou státy, který díky své rozloze mají v různých částech výrazně odlišné klima. Proto je nejlepší (pokud alespoň trochu ovládáte angličtinu) si trochu zagooglovat. Stačí zadat například „When to go to Thailand” a přečíst si několik zdrojů. Snadno si tak uděláte obrázek sami. My jsme si oblíbili Rough guide a pro JV Asii je nejlepší Select Asia, kde jsou přehledné mapy s jednoduchou grafikou (viz. obrázek).

Počasí může být překvapivě rozdílné i v malých státech jako je například Srí Lanka. Zde se dá zjednodušeně říci, že pokud prší na severu ostrova, na jihu je pěkně a naopak. Tak si dejte pozor, ať se neunáhlíte při bookování hotelů.

Velké sezónní výkyvy se nevyhýbají ani malým zemím jako je Srí Lanka. Vlevo je počasí v lednu a vpravo v červenci. Tak abyste nebookovali hotely v té špatné části země

Na druhou stranu, když jedete mimo sezónu, ceny letenek i ubytování jsou nízké a výhodou je, že vše budete mít skoro jen pro sebe. Turistů moc nenajdete. Často se vyplácí vyrazit na začátku nebo na konci sezóny. Počasí není většinou tak špatné a vy výrazně ušetříte.

Tip: Jak ušetřit na letenkách najdete v našich tipech jak na levné letenky.

3. Aplikace pro předpověď počasí

Google – v jednoduchosti je síla

Asi úplně tím nejjednodušším způsobem, jak rychle zjistit předpověď pro následujících dny je Google. Prostě do něj zadejte třeba „Weather Bangkok”. Vyběhne vám pak jednoduchá tabulka, kde můžete jednoduše přepínat mezi teplotou, srážkami a větrem. Výhoda je, že nemusíte stahovat žádnou aplikaci a vše funguje takřka pro každé město na celém světě.

Google umí všechno a počasí není výjimkou. Předpovědi jsou velmi přehledné. V jednoduchosti je prostě krása.

Windy – parádní česká appka s počasím

Vzpomínáte si na animace hurikánu Irma, který byly všude v mediích? Všechny pocházely z této české aplikace, kde krom klasických předpovědí a animacích známých z ostatních aplikací najdete až překvapivě detailní údaje. Windy je například schopné předpovídat počasí v různých nadmořských výškách, takže pokud létáte na paraglaidu nebo s dronem, je absolutní povinností si ji stáhnout.

Předpovědi od Windy jsou velmi detailní. Ocení je hlavně profíci nebo lidé, kteří se rádi proletí. Umí předpovídat počasí pro jednotlivé vrstvy atmosféry až do výšky přes 13 kilometrů.

yr.no – zlatá střední cesta

Někde na půli cesty mezi oběma předchozími způsoby jsou staří známý Norové, jejichž předpovědi dobily srdce nejednoho českého chalupáře. Nejsou tak profi jako Windy, ale zase obsahují více informací než předpovědi od Google. Především přehledné grafy s průběhem počasí v následujících 48 hodinách jsou vynikající při plánování výletů.

Modla českých chalupářů – Norové. Krom jednoduchých grafů tu najdete i přehledné roční statistiky počasí kdejaké zapadlé díry světa.

Tip: Podívejte se na článek 20 aplikací na cesty, které vám při cestování usnadní život.

Jaké aplikace k předpovědi počasí používáte vy a proč? Dejte nám vědět do komentářů, rádi se přiučíme a případně zařadíme do článku.