1. Nejlevnější dny – které dny v týdnu jsou nejlevnější?
  2. Nejlevnější měsíce – jaké měsíce v roce jsou nejlevnější?
  3. Více měst za jednu cenu – jak vidět toho co nejvíce, za jednu cenu letenky?
  4. Nejrychlejší letenky – aplikace, díky které vám žádná akční letenka neuletí
  5. Tipy, kde hledat letenky – které vyhledávače letenek využít?
  6. Letiště kolem ČR – která letiště za hranicemi se vyplatí?
  7. Rozměry příručních zavazadel – co je povoleno u evropských nízkonákladovek?

1. V neděli a pondělí za letenky dáte nejvíc

Úterý, středa a sobota jsou nejlevnějšími dny pro létáníÚterý, středa a sobota jsou nejlevnějšími dny pro létání
Zdroj obrázku: Brooke Lark

Nejlevnější letenky jsou vždy pro lety v úterý, středu a sobotu. V těchto dnech lidé tolik nelétají a aerolinky potřebují naplnit letadla. Naopak v neděli a pondělí líta lidí nejvíce – odlétají do práce nebo se vrací domů, a ceny jsou proto vyšší. 

2. Buďte flexibilní a létejte mimo sezónu

Levné letenky se objevují především mimo sezónu. Naopak nejdražší letenky jsou o

  • letních prázdninách
  • velikonocích
  • vánočních svátcích a o silvestru

Když budete létat mimo sezónu ušetříte leckdy až 50%. Aerolinky mají poloprázdná letadla, proto dělají velmi často různé akce. Šanci na levné cestování letadlem zvyšujete tím, že jste naprosto časově flexibilní a umíte se rychle rozhodovat. Stačí být na pozoru a nějakou akci ulovíte.

3. Více měst za jednu cenu

V Dubaji za pár hodin taxíkem objedete to nejdůležitější, budete žasnou nad neskutečnými výhledy na město
Zdroj obrázku: Caleb Whiting

Dlouhé přestupy jsou velkými strašáky. Asi nikomu se nechce trávit několik hodin čekáním na letišti. Na druhou stranu, když si člověk přestup chytře navolí, tak může jednoduše vyrazit z letiště na několik hodin do města.

Často si při delších přestupech nemusíte zařizovat vízum. I za pár hodin stihnete načichnout k atmosféře města. Za jednu cenu letenky toho uvidíte více. Ideální města k přestupu jsou:

4. Nejrychlejší letenky – aplikace, díky které vám žádná akční letenka neuletí

Nejrychlejší letenky je aplikace, která vás upozorňuje na zajímavé letenky. A jak to dělá? Jednoduše, sleduje všechny více či méně významné weby s akčními letenkami a okamžitě, když se některá objeví, zašle notifikaci a vám tak žádná zajímavá akce neuletí.

V základním módu chodí notifikace o 2 hodiny zpožděně a plus nemůžete filtrovat mezi zdroji. Za nás je tato varianta na úvod dostačující. Každopádně my používáme placenou verzi za 0,99 € nebo 9,99 € ročně, kdy notifikace na zajímavé letenky chodí okamžitě bez zpoždění, kde se hlavně dá filtrovat mezi 40 zdroji. Právě díky této filtraci si nastavíte sledování vašich oblíbených webů s akčními letenkami a nebudete se rozptylovat těmi ostatními méně kvalitními.

5. Používejte více vyhledávačů

Každý vyhledávač se hodí na trochu něco jiného. Pro cesty nízkonákladovými aerolinkami po Evropě jsou nejlepší vyhledávače:

Pro lety za hranice Evropy se hodí vyhledávače, které jsou obdobou Heuréky. Místo cen ledniček srovnávají ceny letenek a odkazují na jiné prodejce – třeba na Pelikan.cz nebo na Kralovnu.cz. Pro lepší cenu letenek zkuste vyhledávat ve více vyhledávačích. Nejlepší vyhledávače pro lety mimo Evropu jsou:

Tip: Pro zkušenější tu máme návod, jak hledat letenky jako profíci aneb jak proniknout do tajů Matrixu.

6. Za levnějšími letenkami za hranice

Z Budapešti se dá levně dostat na Balkán nebo do Dubaje. Občas se z města vyskytne super výhodná nabídka například do Jihovýchodní Asie
Zdroj obrázku: Larisa Birta

Praha patří dlouhodobě k nejlevnějším letištím ve střední Evropě, ze kterého se létá mimo Evropu. Naopak při letech po Evropě je dobré se podívat okolo a to hlavně, když nejste z Prahy. Z Polských letišť se dostanete po Evropě doslova za sto koruny.

Když hledáte letenky na delší cestu, nezapomeňte se podívat také na letenky z Vídně (vhodné pro Brno a okolí), Mnichov, Berlín a Budapešť. Občas je krom ceny výhodnější i doba cesty. Může se stát, že se započtením doby cesty na letiště (třeba do Budapešti), dopravíte do cíle pohodlněji a levněji, než kdybyste letěli z Prahy.

Tip: Velké srovnání dopravy, jak se dostat na letiště Vídeň. Je lepší autobus, vlak, letadlo nebo auto?

7. Kufr nechte doma

Cestování letadlem po Evropě je čím dál levnější, ale na druhou stranu za základní letenku dostanete opravdu jenom minimum a to je sedačka v letadle. Za všechno ostatní se musí připlácet. Čím dál více aerolinek si nechá zaplatit za přepravu odbaveného kufru (kufr, který je podpalubí).

Jestli letíte na pár dnů, zkuste se zamyslet, jestli odbavený kufr potřebujete. Když budete šikovní a zabalíte si jen do příručního kufru, ušetříte tisíce. To za trochu omezený šatník stojí. Nevýhodou je, že si z cest nemůžete přivést třeba takové víno. Tekutiny nad 100 ml na palubu nesmí.

Tip: Jestli si nejste jistý, co je všechno povoleno v příručním zavazadle. Podívejte se na článek Co nesmí na palubu letadla?

  Zavazadlo zdarma
Ryanair 2 zavazadla, první zavazadlo 55 x 40 x 20 cm (10 kg) a druhé 35 x 20 x 20 cm
Wizzair 42 x 32 x 25 cm, neomezená váha (od 29. 10. 2017 – 55 x 40 x 23 cm, 10 kg)
Easyjet 56 x 45 x 25 cm, neomezená váha
Vueling 2 zavazadla, první zavazadlo 55 x 40 x 20 cm (10 kg) a druhé 35 x 20 x 20 cm
Volotea 2 zavazadla, první zavazadlo 55 x 40 x 20 cm (10 kg) a druhé 35 x 20 x 20 cm
Eurowings 2 zavazadla, první zavazadlo 55 x 40 x 23 cm (8 kg) a druhé 40 x 30 x 10 cm
Norwegian Air Shuttle 2 zavazadla, první zavazadlo 55 x 40 x 23 cm a druhé 25 x 33 x 20 cm (dohromady 10 kg)
Pegasus Airlines 55 x 40 x 20 cm (8 kg)
Jet2.com 56 x 45 x 25 cm (10 kg)
SmartWings 56 x 45 x 25 cm (8 kg) a odbavené zavazadlo (15 kg)
Transavia 55 x 40 x 25 cm (10 kg)
flydubai 56 x 45 x 25 cm (7 kg) a na letech z Prahy a Bratislavy odbavené zavazadlo (20 kg)

Pomohl vám článek při koupi letenek? Nebo dokonce víte o nějakém dalším tipu na koupi letenek? Dejte nám vědět do komentářů!