1. Kdy se letí s přestupem

Jelikož letiště Václava Havla se velikostí řadí spíš k těm středním, téměř do všech vzdálenějších destinací se létá s přestupem. Například do oblíbeného Bangkoku se přímým letem nedostanete. Přestupuje se nejčastěji v Dubaji, Istanbulu nebo v Kyjevě.

2. Jak vypadají letenky?

Letenka vypadá úplně standardně, jen budete mít víc palubních lístků. Na každý segment (každý let) budete mít jeden. Pokud letíte do Bangkoku přes Dubaj, dostanete palubní lístky dva. Když se vám povede některý roztrhnout, ptejte se na informacích na letišti.

3. Co bude se zavazadly?

Zavazadla normálně odevzdáte na check-inu a už se o ně nestaráte. Měla by doletět až do cílové destinace, kde si je na pásu vyzvednete. Vždy se ale raději zeptejte. Například v USA toto pravidlo neplatí.

O zavazadla se při přestupech starat nemusíte, měli by doletět až do cílové destinace. Pozor USA jsou výjimka. Tam si své zavazadlo musíte vyzvednoutO zavazadla se při přestupech starat nemusíte, měli by doletět až do cílové destinace. Pozor USA jsou výjimka. Tam si své zavazadlo musíte vyzvednout
Zdroj obrázku: Michał Parzuchowski

4. Jak přestup probíhá?

V zásadě se není čeho bát. Po přistání na přestupním letišti například v Dubaji standardně vystoupíte z letadla. Řiďte se cedulemi ‚‚transfer.” Případně se zeptejte letištního personálu nebo jim rovnou ukažte navazující letenku. O kufr se nestaráte.

5. Kolik času potřebuji na přestup?

Pokud si koupíte letenku v rámci jedné rezervace, tak se jedná o garantovaný přestup. Přestup byste měli vždy stihnout, v opačném případě by se o vás měla aerolinka postarat. Vždy je dobré se v rámci přestupu co nejrychleji dostat ke gatu nebo minimálně k terminálu, ze kterého letíte. Na některých letištích vám přesun může trvat klidně i 2 hodiny. Terminály jsou často poměrně daleko od sebe.

6. Mohu ven z letiště?

Ano, můžete. Vždy je nutné mít dostatečnou časovou rezervu. Počítejte s tím, že při návratu na letiště musíte znovu projít všemi bezpečnostními kontrolami. Opět si nechte rezervu. Některá letiště pořádají bezplatné tour – například to jsou letiště v Istanbulu, Kataru, Singapuru nebo na Taiwanu.

Singapur je ideální město k dlouhému přestupu. Když budete mít čas, můžete se dokonce připojit na bezplatnou tour městem, kterou organizuje letištěSingapur je ideální město k dlouhému přestupu. Když budete mít čas, můžete se dokonce připojit na bezplatnou tour městem, kterou organizuje letiště
Zdroj obrázku: Duy Nguyen

7. Potřebuji vízum?

Ve většině případů speciální vízum pro přestup nepotřebujete. To platí za předpokladů, že neopustíte terminál. Pozor na změny terminálu, v některých zemích je k tomu potřeba vízum nebo jiný dokument. Například v USA se jedná minimálně o dokument ESTA.

8. Co dělat při dlouhém přestupu?

Většinou je délka přestupu známá a je dobré se připravit již dopředu. Připravte si film nebo knížku. Když letíte s více lidmi, tak si přibalte karty. Dokáží dobu čekání neuvěřitelně zkrátit. Také si nachystejte spací kit. Nespoléhejte pouze na Wi-fi na letišti. Na mnohých je stále dostupná jen za poplatek.

Tip: Podívejte se na skvělou stránku věnující se přestupům. Poradí vám mimo jiné kde se na konkrétním letišti dobře vyspíte.

9. Přestup s nízkonákladovkami

Ve většině případů se jedná o negarantovaný přestup. Lety se zde kupují nezávisle na sobě. Znamená to, že na vás letadlo nepočká a nikdo se o vás nepostará, když vám navazující let uletí. Na druhou stranu například díky vyhledávači Azair může být tento způsob nejlevnější. Vždy si nechte dostatečnou rezervu – minimálně 4 hodiny.

Tip: Článek jak na levné letenky po Evropě by vám mohl přijít vhod. Nejlevnější letenky najdete během pár minut.