Zuzka dala dohromady několik tipů na ta nejlepší místa, co navštívit. Jsou seřazena za sebou tak, jak je můžete navštívit. Můžete si podle toho naplánovat itinerář.

Teď už je to celé na Zuzce: 

Peru je rozmanitá a rozsáhlá země, proto počítejte s minimálně 3 týdny. Jasně, i za 2 týdny zvládnete TOP místa, jen to bude trochu honička. Peru se skládá ze 3 částí – pobřeží, hory a džungle, takže pokud chcete poznat kompletní Peru, měli byste navštívit z každé části alespoň něco.

1. Paracas aneb chudé Galapágy

Z Limy se dostanete za 4 hodiny autobusem do Paracasu, kde se pak vydáte na loď, směřující na ostrovy Islas Ballestas. Ty jsou někdy díky velkému množství mořských živočichů nazývány jako „chudé Galapágy“. 

A proč sem zavítat? Pravděpodobně nikde jinde na světě neuvidíte tolik zvířat na jednom místě. Na několik tisíc kormoránů nad útesem se prostě nedá jen tak zapomenout.

Jo a jinak po výletu na ostrovy prozkoumejte rezervaci na pobřeží anebo si odpočiňte na některé z pláží. Stojí to za to. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Aní a Honzí v Latinský Americe (@lostlustochos),

Tip: Pro cestování po Peru doporučujeme autobusy, jsou za příznivé ceny. Pokud budete cestovat přes den, můžete se kochat krajinou a při cestování v noci zase oceníte polohovatelná sedadla sklopitelná do polohy semicama – 140 ° či skoro postele (cama) 160°. Autobusy doporučujeme vyhledávat na RedBus.pe či rome2rio.com.

2. Ica, oáza Huacachina a jak se (ne)ztratit v Kaňonu ztracených

Hodinu a půl od Paracasu leží v poušti městečko Ica a u ní turisty hojně navštěvovaná oáza Huacachina. Určitě ji znáte z instagramových fotek, kvůli kterým se sem hodně jezdí. Každopádně z duny na oázu opravdu zajímavá podívaná.

Pokud ale chcete navštívit místo, kam turisté tolik nejezdí, tak zkuste oázu Morón. V poušti si pak vyzkoušejte populární sandboarding nebo popíjejte místní výborné víno při západu slunce.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Travoyeur | Travel Voyeurism (@travoyeur),

3. Nasca – tajemné obrazce v poušti a Indiana Jones

Jaký má vztah město Nasca a Indiana Jones? Většina lidí má geoglyfy (linie a obrazce v poušti) spojené s Erichem von Dänikenem, který o nich psal jako o přistávacích drahách mimozemšťanů. Teorií mají vědci více, souvisí pravděpodobně s rituály kultury Nasca, kterou v pouštní oblasti trápil nedostatek vody. Obrazce můžete pozorovat z malého letadla a pár jich je pozorovatelných i z blízké věže. Nasca leží asi 2 hodiny cesty autobusem od Icy.

Mumie nascanské kultury se zase objevily ve filmu Indiana Jones a Tajemství křišťálové lebky. Nachází e na nedalekém hřbitově Chauchilla

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Francesca Mattioni (@francesca.mattioni),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Alain Zarraga (@dreamender),

4. Arequipa – bílé město pod sopkou

Arequipa je nádherné město, které rozhodně stojí za návštěvu. Mám ho raději než Cusco, a to ze 3 důvodů: 

  • Je v nižší nadmořské výšce (takže se tu lépe dýchá)
  • Je trochu méně turističtější než Cusco
  • Nad městem se tyčí šesti tisícová sopka, na kterou je radost pohledět

Město je také nazývané Ciudad Blanca, což v překladu znamená bílé město. A proč tomu tak je? Důvodem je místní bílá hornina sillar. Celé město je z ní postaveno. 

V Arequipě navštivte hlavní náměstí Plaza de Armas a přilehlé uličky, klášterní komplex Monasterio Santa Catalalina a náměstí Yanahuara, odkud pořídíte krásné fotky na sopku Misti. Můžete se zastavit i v muzeu Museo Santuario Andinos, kde vystavují tělo Juanity, ledové princezny, která byla obětována v nedalekých horách před cca 500 lety.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Perú (@peru),

5. Colca a Cotahuasi – nejhlubší kaňony světa

Z Arequipy pak podnikněte jedno či vícedenní výlet do Colca kaňonu. Což je druhý nejhlubší kaňon na světě s krásnými výhledy a možností pozorování kondorů andských. Méně turističtější alternativou je pak kaňon Cotahuasi, který je trochu dál a hloubš jedná se o nejhlubší kaňon světa.

Při cestě z Colca kaňonu zpět do Arequipy nevynechejte rezervaci Salinas y Aguada Blanca. Množství lam vám vyrazí dech.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Cestujeme po Peru (@cestujeme_po_peru),

6. Jezero Titicaca – plovoucí ostrovy národa Urů

Do města Puno, které je na břehu slavného jezera Titicaca, doporučujeme jet autobusem přes den – kvůli nádherným výhledům. Jak tam dorazíte, aklimatizujte se! Přece jenom výška 4000 metrů nad mořem je celkem síla. Takže první den žádná velká fyzická aktivita a dostatek tekutin. Nejlépe čaje z koky.

Z Puna si pak udělejte jedno či dvoudenní výlet na ostrovy na jezeře. Vstupenky na plavbu lze nakoupit ráno v přístavu. Je zde opravdu mnoho nabídek s různými programy a cenami. V rámci jednodenního výletu lze navštívit plovoucí ostrovy Islas Flotantes národa Uros, ostrov Taquile či Amantaní, kde doporučujeme v případě dvoudenního výletu přespat u místních.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Cestujeme po Peru (@cestujeme_po_peru),

7. Cusco – hlavní město incké říše

Při prohlídce města nesmíte vynechat náměstí Plaza de Armas, katedrálu La Cathedral či kostel Iglesia de Jesús, María y José. Zde visí obraz Poslední večeře Páně v peruánském provedení – Ježíš s apoštoly mají na stole pečené morče a Jidáš je vyobrazen jako conquistador Pizzaro.  Navštivte také chrám Qoricancha, původní incký zlatý Chrám Slunce, na jehož základech vystavěli Španělé klášter San Domingo. Zajděte se podívat do uličky Calle Hatunrumiyoc na dvanáctiúhelný incký kámen a vůbec bloumejte chvilku uličkami Cusca. Jen pozor na kapsáře!

Pokud chcete krásné suvenýry (svetry, rukavice, čepice, ponča, apod.) zajděte si na tržnici Mercado San Pedro. Zde seženete všechno (i semínka koky, ale pozor, do EU se samozřejmě nesmí dovážet). Při nákupu suvenýrů je vhodné zeptat se různých prodejců na cenu, uděláte si tak předběžnou představu. Jsou prodejci, kteří vám nabídnou běžnou cenu, ale i tací, kteří se na vás snaží vydělat.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Eric Mendosa (@eric_mendosa),

8. Posvátné údolí aneb po stopách Inků

Cestu Posvátným údolím Inků – Valle Sagrado de los Incas je nejlepší zakončit na Machu Picchu. Trek doporučujeme alespoň dvoudenní s přespáním u místních. Těšte se na na mnoho zajímavých inckých památek a krásných vesniček.

Co při výletu neminout:

  • Sacsayhuamán (nádherný výhled na Cusco) a další incké památky: Qenko, Puca Pucara (incká pevnost), Tambo Machay (incké lázně)
  • Pisac – městečko s krásnými trhy, rozsáhlým archeologickým nalezištěm a inckými terasami
  • Chinchero – krásné městečko s typickými oděvy (a jezdívá sem méně turistů)
  • Salinas – solné doly

Výlet je pak ideální zakončit v městečku Ollantaytambo, kde se dá přespat a druhý den vyrazit na cestu k Machu Picchu. V Ollantaytambu pak ještě nezapomeňte navštívit incké terasy a Chrám Slunce.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Cestujeme po Peru (@cestujeme_po_peru),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Cestujeme po Peru (@cestujeme_po_peru),

9. Machu Picchu – i přes množství turistů stále stojí za to

Z Ollantaytamba můžete jet na na Machu Picchu (resp. do Aguas Calientes) vlakem (cesta začíná na 70 USD) nebo levněji autobusem (8 USD) a poslední část (13 km) pěšky podél kolejí. Pak ještě doporučuji si koupit vstup i na jednu z hor nad městečkem, kam pouští jen omezený počet lidí a vy si pak zdejší atmosféru lépe vychutnáte.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Cestolet (@cestolet),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Cestujeme po Peru (@cestujeme_po_peru),

Tip: Více informací najdete na webu Cesujeme po Peru, kde se Zuzka rozepsala o alternativních cestách na Machu Picchu, a pak také sepsala praktické tipy k Machu Picchu obecně.

10. Duhové hory – dechberoucí výhledy

Duhové hory jsou nádherné, nicméně jsem míří stále více a více turistů, takže v sezóně to pomalu připomíná Karlův most.  A ve výšce přes 5 000 m n. m. jsou zdejší výhledy opravdu DECHberoucí. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Rainbow Mountain Peru (@rainbowmountain_peru),

10. Rezervace Tambopata – nejlepší zážitky z džungle

Z Cusca je nejbližší džungle rezervace Tambopata, která je dostupná z města Puerto Maldonado. Můžete zde zažít například noční sledování kajmanů, pozorování papoušků krmících se na solisku anebo mrknout na džungly z vysoké věže, vedoucí do korun stromů. Můžete vyzkoušet šamanem vedený ceremoniál s ayahuascou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Fabian Mühlberger (@fabian_photography),

Tip navíc – Lima aneb proč si nechat poslední den na hlavní město

Na Limu si rezervujte den navíc při cestě zpět. Místní spoje mívají často zpoždění, takže pokud nechcete, aby vám uletělo letadlo do Evropy (také jsme již zažili), buďte v Limě raději den předem. Můžete zde navštívit historické centrum, zajímavá muzea, pyramidy i si užít poslední den dovolené u oceánu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Perú (@peru),

Tip: Mrkněte na 8 + 1 tipů, co dělat v Limě od Zuzky z webu Cestujeme po Peru.

V mapě najdete všechna místa našeho výběru, jsou přehledně označená číslem. Bude se vám to hodit, při plánování výletu po Peru.

Tipy, kam v Peru vyrazit, pro vás připravila Zuzka Bartáková.