1. Hotel, hostel, Airbnb nebo Couchsurfing? – stanovení priorit, který tip z ubytování je pro vás ideální?
 2. Jak lokalita ubytování ovlivňuje celkovou cenu? – dražší ubytování na lepší adrese je levnější
 3. Hodnocení kvality ubytování – poučte se ze zkušeností tisíců cestovatelů před vámi
 4. Kde hledat ubytování? – tipy, kde na internertu najít ubytování
 5. Bonus: Kvalitní spánek – co si nachystat pro spokojený spánek?
 6. Bonus: Praktické tipy – kopie pasu a Street view od Google vám ulehčí život

1. Hotel, hostel, Airbnb nebo Couchsurfing?

Ze všeho nejdůležitější je stanovení jasných priorit. Je to komfort, klid a soukromí? Tím pádem je pro vás ideální hotel. Naopak, když vám o soukromí a klid moc nejde a chcete se se spíše socializovat s ostatními cestovateli a přitom ušetřit, hostel bude ideální. Když budete chtít poznat, jak žijí místní, cestou může být Airbnb nebo Couchsurfing, který je navíc zdarma.

Krátké shrnutí výhod pro jednotlivé ubytování:

Hotel
 •  
  Soukromí
 •  
  Bezpečnost
 •  
  Komfort
Hostel
 •  
  Cena
 •  
  Místo setkávání
 •  
  Ideál pro sólo cestovatele
Airbnb
 •  
  Ubytování v místní komunitě
 •  
  Luxus za příznivé ceny
Couchsurfing
 •  
  Zdarma
 •  
  Autentické zážitky

2. Dražší ubytování na lepší adrese je levnější

Je to jako se vším, i zde platí, že nabídka za nejméně peněz neznamená tu nejlevnější možnost. U ubytování to platí hlavně při výběru místa. Obecně se dá říct, že ty horší lokace ve městě nabízí levnější ubytování a naopak, lepší lokace dražší.

Pokud vám jde o cenu, tak to na první pohled vypadá jednoduše, zvolíte si prostě tu nejlevnější možnost, a až potom koukáte, kde se nachází. Jestli vám jde skutečně hlavně o náklady, zkuste zamyslet nad celou situací trochu jinak. Je opravdu levnější každý den pobytu dojíždět z okraje města do centra? Stojí to za čas v MHD nebo taxíku? Není nakonec levnější se ubytovat v centru města za trochu větší peníze a nedojíždět vůbec?

Většina internetových prodejců ubytování disponuje na svém webu mapou města, která se dá různě filtrovat. Například na Booking.com si snadno nastavíte své požadavky a prostě si vyfiltrujete to, co potřebujete. Při tom koukáte do mapy a hlídáte si, abyste nebyli někde daleko od míst, které chcete navštěvovat. Čím více času nad výběrem místa strávíte, tím pak budete spokojenější a v konečném důsledku ušetříte.


Kvalitní ubytování můžete vybrat jednoduše podle mapy. Stačí si nastavit správně filtry a zobrazí se vám například ubytování ve vašich finančních možnostech.

3. Hodnocení ubytování – poučte se ze zkušeností tisíců cestovatelů před vámi

Je vlastně úplně jedno, jestli budete bydlet v hotelu, hostelu nebo přes Airbnb či Couchsurfing. Platí zde stejné pravidlo, a tím je hodnocení hostů před vámi. To vám, společně s fotografiemi, už dopředu napoví, jak budete spokojení.

Co si hlídat? Vždy se zaměřte na počet hodnocení. Čím méně hodnocení, tím je vyšší pravděpodobnost, že mohou být zfalšovaná a naopak, čím více, tím je vyšší důvěryhodnost. V rychlosti si pokuste udělat vzorek počtu hodnocení v dané oblasti. Někde je 30 málo (třeba v takové Dubaji) a někde naopak hodně (Aš). Pár si jich pročtěte a uvidíte, že se vám snadněji vybere místo, kde budete trávit svojidovolenou.  


Vždy, když si vybíráte ubytování, podívejte se na hodnocení od ostatních uživatelů. Čím vyšší počet hodnocení, tím vyšší relevantnost.


Přečtěte si i jednotlivá hodnocení, dostanete lepší obrázek toho, co můžete čekat.

4. Kde hledat ubytování?

Pokud toužíte po Airbnb nebo Couchsurfingu, tak tam je to jasné. Naopak výběr ubytování v hotelích nebo hostelech se dá najít na více webech. Buď můžete rovnou přes prodejce jako je Booking.com, Hotels.com, Agoda nebo speciálně pro hostely – Hostelworld a Hostelbookers.

Další možností je využití srovnávačů, které porovnávají nabídky ubytování ostatních prodejců. V zásadě to funguje podobně jako Skyscanner, který srovnává ceny letenek u jednotlivých prodejců. Jedny z největších srovnávačů ubytování jsou Trivago a HotelsCombined.

„Většinou při hledání ubytování využívám aplikaci od Booking.com. Mrknu na nabídky, zkontroluji, jestli mají volno a kolik chtějí za noc. Zjistím si, jestli jsou v jedné lokalitě, a pak si jich pár vytipuji. Nic si předem nebookuji. Vše si pěšky obejdu a obhlídnu situaci. Toto funguje dobře v Asii, kde je výběr levného ubytování poměrně veliký a často dostanete lepší podmínky než přes Booking.com a hlavně se vyvarujete ne zrovna kvalitním ubytováním. Přece jenom vidět vše na vlastní oči je lepší než z fotek na webu. Naopak ve větších evropských městech jdu na jistotu a většinou si vše bookuji dopředu."

Jan Macháček, cestovatel

5. Bonus: Jak se kvalitně vyspat?

Ať už jedete kamkoliv, vždy se zabalte stínítko na oči. Bude se vám hodit nejenom v hostelech, kde se často svítí až hluboko do noci ale také na cestě v letadle nebo v autobuse. Stínítko je neocenitelným pomocníkem v moment, když potřebujete usnout a kolem vás je intenzivní světlo. Doporučujeme i špunty do uší, ty se také hodí nejenom do hotelů a hostelů.

Sem tam se může stát, že úroveň čistoty je některých ubytování více než pochybná. Pro takové případy je vždy výhodné vozit vložku do spacího pytle. Což je čistě technicky něco mezi prostěradlem a spacákem, můžete si do toho vlézt a tím se alespoň trochu chránit od špinavé postele. Dalším tipem je vlastní povlak na polštář. Nic neváží, vejde se všude a klidněji díky němu usnete.


Zdroj obrázku: DESIGNECOLOGIST

6. Bonus: Prakticke tipy, které vám ulehčí život

Dále bychom doporučovali vlastní visací zámek. To se hodí především v hostelech, kde jsou skříňky a kde se ale často musí platit za půjčení zámku. Také si udělejte několik kopií vlastního pasu. Nebudete tak muset nechávat svůj cestovní pas na recepci, když si z něj zřízenec hotelu bude potřebovat opsat vaše údaje. Prostě mu dáte kopii a je to.

Poslední tip je Street view od Google. Často se stává, že hlavně v JV Asii jsou hotely na ulici poměrně dobře schované. Z venku byste ani neřekli, že tam nějaký je. Proto je dobré použít Google Street view a trochu se připravit dopředu. Zorientujete se podle fotografie, ulehčíte si tím život. Pokud je cesta k vašemu ubytování super složitá, je velmi pravděpodobné, že vše důležité bude popsané na profilu ubytování například na Booking.com.


Podívejte se na Google mapy a zapněte Street view. Tím si výrazně usnadníte orientaci při hledání ubytování.

V průběhu následujících týdnů se tématu ubytování budeme nadále věnovat. Podíváme se podrobněji na srovnání prodejců ubytování, na rozdíly mezi hotelem, hostelem, Airbnb a Couchsurfingem a připravíme také pár návodů. Sledujte nás dál.