8. Tunel lásky – Instagramová hvězda Ukrajiny

Klevan – město na západu Ukrajiny, oblast Rivne, téměř osm tisíc obyvatel. Nic? Co když se ale řekne výraz „tunel lásky”? Minimálně ty něžnější, romantičtější duše pookřejí, když se jim vybaví scenérie stromů, rostlých kolem jednokolejné tratě. A to většinu z Vás navíc překvapí fakt, že stromy nebyly vysazeny s úmyslem vytvořit tunel, oni takto po letech „srostly” samy. Tento přírodní úkaz táhne fotografy z celého světa, ale především páry, které věří, že když se za ruku tří kilometrovým tunelem projdou tam a zpět, splní se jim jakékoliv přání.

Tip: Jak nejrychleji a nejlevněji letecky na Ukrajinu? Zajímavé jsou přímé lety z Vídně již od 2000 Kč.

7. Chernivtsi – Malá Vídeň

„Malá Vídeň” Ukrajiny. Středobodem města je původně sídlo vysokých kněží, postavené v byzantském a románském stylu, dnes národní univerzita a jedna z nejkrásnějších položek seznamu UNESCO.

6. Oděsa – Město se sochou Dartha Vadera

Je libo se projít po téměř 150 metrovém schodišti z filmu Křižník Potěmkin? Nebo radši po nejdelším červeném koberci na světě během mezinárodního filmového festivalu? Či chcete fotku se sochou Dartha Vadera? Nezapomeňte na znovu postavený chrám Proměnění Páně a Národní divadlo opery a baletu, projděte si historické centrum, součást seznamu světového dědictví UNESCO a zakončete výlet v baru na pláži Černého moře. Oděsa je prostě okouzlující.

5. Zakarpatská Ukrajina – Zelená perla Ukrajiny

Karpatské hory – také někdy nazývané jako „Zelená perla Ukrajiny”, nadchnou především dvě skupiny lidí. Romantiky a sportovce :) Romantiky okouzlí úžasné scenérie řek a jezer či nádherné lesy. Sportovce potom místa k horolezectví, cyklostezky či oblíbené trasy pro rafting.

4. Užhorod – Maďarský guláš

Na hranicích se Slovenskem leží město, ve kterém bychom doporučovali aktivity v tomto pořadí: Řeckokatolická katedrála ze 17. století, hrad z 9. století, poté k obědu bogracs, druh guláše, který je tady téměř tradičním jídlem díky nedalekým hranicím Maďarska, skanzen lidové architektury, Užhorodská synagoga, dnes zbavena jakýchkoliv náboženských prvků a fungující jako filharmonie a nakonec, po další porci guláše, skončit v jednom z mnoha vinných sklípků.

3. Lvov – Centrum umění Ukrajiny

Vliv faktu, že dřív Lvov patřil na území Polska a ještě předtím Rakouska-Uherska, je nepopiratelný. Zvláště pak v architektuře je to poznat na první pohled. Dostává díky tomu nezaměnitelné kouzlo, i proto i je jeho centrum také na seznamu UNESCO. Městu se také přezdívá „centrum umění Ukrajiny”, na galerie tu narazíte na každém rohu. A úzké uličky si zamilujete, díky všudypřítomné vůní tradiční kuchyně a skvělé kávy.


Zdroj obrázku: John-Mark Smith

Tip: Udějte si trochu netradiční výlet do dvou měst, které k sobě mají velmi blízko. Naplánujte si pár dní v Krakově a ve Lvově během jedné cesty – letenky z Prahy již od 1600 Kč.

2. Kyjev – Budoucí hvězda eurovíkendů

Hlavní města jsou vždycky tak nějak odlišná od ostatních. To však neznamená, že by se měla na cestách vynechat. Je tady toho tolik k vidění! Střed města, oceněný zápisem v seznamu UNESCO, chrám sv. Žofie, Národní umělecké muzeum, Kyjevskopečerská lávra, dvě botanické zahrady či Dům s chimérami, sídlo prezidenta. Pokud máte kuráž a chcete vidět Kyjev z trochu jiné perspektivy, doporučujeme z výšky 60 metrů. Zkusíte si ho prohlédnout za 40 sekund z 532 metrů dlouhé dráhy jenom v postroji?

Tip: V Kyjevě můžete bydlet doslova za pár korun. Ceny hostelů začínají již na 90 Kč, jsou ale často pochybné kvality. Doporučujeme si radši připlatit a zkusit například hotel Evropeyskiy, kde se budete cítit jako na zámku. Cena je 572 Kč pro dvě osoby a hodnocení je 8,2 z 10. 

1. Černobyl – Místo, které otřáslo dějinami

Při vyslovení tohoto názvu dodnes zamrazí. Místo, které se rokem 1986 navždy zapsalo do historie lidstva. Pro jednoho nemyslitelné k návštěvě, pro dalšího je to forma uctění památky a zároveň možnost na vlastní kůži zažít atmosféru tohoto místa. Skanzen socialismu, zpustlá města Černobyl a Pripjať, tajný radar DUGU či přímo jaderná elektrárna s havarovaným 4. blokem. Návštěva tohoto místa se Vám rozhodně vryje do paměti.

 

Příspěvek sdílený Alex (@beeholder),

V mapě najdete všechna místa našeho výběru, jsou přehledně označená číslem. Bude se vám to hodit, při plánování výletu do země, která je na cestování nejlevnější z celé Evropy – viz článek 10 nejlevnějších a nejdražších zemí světa.

Tipy, kam na Ukrajině vyrazit, pro vás připravila Kateřina Kesslová.