1. Kde mezinárodní řidičský průkaz není potřeba?

S klasickým řidičským oprávněním, se kterým jezdíte po České republice, si vystačíte ve státech Evropské unie a pak také například ve Švýcarsku, v Norsku a Lichtenštejnsku.

Státy, kde vám stačí český řidičský průkaz

2. Kde je mezinárodní řidičské oprávnění potřeba?

V zásadě se dá říci, že všude jinde ve světě. Z vlastních zkušeností víme, že ne vždy je mezinárodní řidičské oprávnění vyžadováno, ale na druhou stranu, nikdy bychom si nedovolili jet bez něj. Nikdy nevíte, na koho můžete narazit.

Pokud mezinárodní řidičák mít nebudete, můžete mít problém v autopůjčovně, kde vám auto nemusí půjčit. Další problém může nastat při policejní kontrole, vlastnictvím mezinárodního řidičáku ušetříte na případných úplatcích dopravní policie. se ušetříte případných úplatků dopravní policii.

3. Jaké jsou druhy mezinárodních řidičských oprávnění?

Jsou dva. První je dle Vídeňské úmluvy s platností 3 roky a druhý je dle Ženevské úmluvy platný po 1 rok. Mezi sebou se liší jen tím, že jednotlivé země buď uznávají jeden nebo oba doklady. Vždy si dopředu zjistěte, který potřebujete. Když se nebudete jistí, prostě si udělejte jak Vídeňský, tak Ženevský. 

Státy Vídeňské úmluvy:

Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Státy Ženevské úmluvy:

Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

4. Kde si mezinárodní řidičský průkaz můžete zařídit?

Žádost o mezinárodní řidičský průkaz musíte vyřídit osobně, a to na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Aby se vám to lépe hledalo, mrkněte do mapky. Úřady, kde se žádost dá vyřídit jsou ty modré. Najděte si ten vám nejbližší a máte to.

5. Co všechno je potřeba a jak dlouho trvá vyřízení žádosti?

Budete potřebovat:

  • Platný doklad totožnosti
  • Platný řidičský průkaz
  • Jednu barevnou průkazovou fotografii 35 x 45 mm pro každou žádost
  • Formulář žádosti (buď vyplníte na místě nebo si připravíte dopředu)
  • 50 Kč správní poplatek za každou ze žádostí

Skvělé je, že mezinárodní řidičské oprávnění, vypadá spíše jako žákovská knížka než jako oficiální dokument. Díky tomu vám ho na úřadě vystaví na počkání. 

6. Na co si dát pozor?

Velký špatný, když se vybouráte na motorce

Teď možná nepotěšíme ty z vás, kteří se na dovolené v JV Asii rádi projíždí na skútru. My to také milujeme, je to za nás jeden z nejlepších způsobů, jak tyto země poznat. Bohužel je relativně riskantní. 

V ČR v rámci základního řidičského průkazu skupiny B se automaticky uděluje i oprávnění k řízení skútrů s objemem motoru do 125 ccm. V některých zemí jako je například Thajsko a Vietnam, to ale neplatí.

Nebojte, v půjčovně vám motorku rádi zapůjčí a s velkou pravděpodobností se krom cestovního pasu nebudou ptát na žádný jiný doklad. Ta prekérka nastává až tehdy, kdy se nedejbože vybouráte. Na případné náklady za ošetření a v nejhorším případě transport do ČR se cestovní pojištění nevztahuje. Pojišťovna vám nic neproplatí.

Cestování na skútru po JV Asii je lákavé ale pozor, na případné úrazy se cestovní pojištění nevztahuje

Dá se mezinárodní řidičák vystavit na dálku?

Tady to bude rychlé – Nedá! Musíte být fyzicky v ČR.

Mohu nechat český řidičský průkaz doma?

Nemůžete. I když jedete do země, která vyžaduje mezinárodní řidičské oprávnění, i tak musíte mít to české. To hlavně zajímá autopůjčovny a policii. Mezinárodní řidičské oprávnění je v podstatě překladem toho našeho českého. Takže oba rozhodně s sebou. 

Na závěr vám přejeme hodně šťastných a hlavně bezpečných kilometrů.