Teprve před pár měsíci – v únoru 2018 začal fungovat program Work and Holiday mezi Českou republikou a Austrálií. Tento program přináší mladým Čechům možnost pracovat, studovat a zároveň cestovat v Austrálii po dobu 1 až 2 let. Získat Work and Holiday víza ale není až taková brnkačka, jak se může zdát a také nejsou pro každého: Prozradíme vám proč.

Co víza umožňují?

Rok v Austrálii s plným pracovním povolením. Pracovat můžete maximálně 6 měsíců u jednoho zaměstnavatele. Pokud pracujete minimálně 88 dní v Severní Austrálii (ideálně na farmě), tak můžete požádat o víza podruhé, tedy prodloužit celkový pobyt na dobu dvou let.

Podmínky ve zkratce:

 1. Věk 18 - 30 let
 2. Min 2 roky univerzitního studia
 3. Certifikát angličtiny
 4. 85000,- na účtě
 5. Pojištění, výpis z trestního rejstříku
 6. Cena víza 7500,-

Získat Work and Holiday víza pro Austrálii je celkem boj. Musíte splnit skoro dvě desítky podmínek.Získat Work and Holiday víza pro Austrálii je celkem boj. Musíte splnit skoro dvě desítky podmínek.
Zdroj obrázku: David Clode

Splňujete podmínky? Víza máte (téměř) v kapse

A že jich není zrovna málo. Po přečtení následujícího seznamu podmínek zjistíte, proč tahle víza nejsou pro každého.

 1. V Austrálii chtějí pouze mladíky. O víza smí žádat jen ten, kdo spadá do věkového rozmezí 18 – 30 let.
 2. Žadatel musí být občanem země, kde mají smlouvu s Austrálií na Work and Holiday víza.
 3. Vzdělání: minimálně bakalář, dva roky univerzitního studia (úspěšně ukončené), hotová VOŠka nebo konzervatoř – to všechno se počítá!
 4. Peníze vol. 1: přibližně 85000 Kč na účtu – toť jedna z podmínek. Dobrá zpráva: tyhle peníze může mít vaše mamka, babička nebo kdokoli, kdo je bude chvíli vydávat za vaše vlastní.
 5. Peníze vol. 2: tentokrát se jedná o prostředky na zakoupení zpáteční letenky (cca 30000 Kč).
 6. Peníze vol. 3: za program se také platí a to cca 7500 Kč.
 7. Angličtina je základ. Máte v kapse certifikát CAE – máte v kapse další podmínku. Uznají vám ale i IELTS zkoušku, TOEFL IBT test nebo absolvování studia plně v Angličtině. 
 8. Děti nechte doma.
 9. Udělejte dobrý dojem na ambasádu = podmínka „genuine“.
 10. Než požádáte o víza, vylečte si všechny nemoci – hlavně tuberkulózu.
 11. Musíte mít odpovídající pojištění do Austrálie.
 12. Nechte si napsat dopis. „Letter of support“ od vysoké školy, VOŠky, konzervatoře…
 13. Vzorné chování je bonus: předkládat budete i výpis z trestního rejstříku za posledních 10 let (od 16 let věku).
 14. V Austrálii nesmíte mít dluhy.
 15. Zařiďte si biometrický pas.
 16. Ještě doložte, že pracujete nebo studujete.

Žádáme o víza

Podmínky znáte a (možná) splňujete, jak ale postupovat při žádosti o víza a po ní?

 1. Žádost posílejte poštou do Berlína – konkrétně na Australian Immigration Office. O prodloužení víz pak lze žádat online.
 2. Vyřízení žádosti trvá přibližně 16 – 40 dní.
 3. Poprvé nesmíte žádat z Austrálie.
 4. Do země musíte vstoupit do 12 měsíců od udělení víz.
 5. Pokud víza stále platí, můžete vycestovat z Austrálie a pak se vrátit zpět. Dokonce i víckrát.
 6. Když žádáte o prodloužení, musíte být stále mlád. Jinými slovy – pouze do 30 let.

Jiné možnosti legální práce v Austrálii

 • Nejjednodušší cestu představuje studium. Studentská víza umožňují v Austrálii legálně pracovat. V kombinaci se studiem je dovoleno 20 hodin práce týdně. Pokud jsou prázdniny, pracovat lze neomezeně. Cena studia je ale neskutečná, je v řádech desetitisíc za předmět.
 • Pokud Češi nechtějí studovat, tak nejčastěji žádají o pracovní víza Temporary Work.
 • Přes program Business Long Stay/Work permit lze také získat pracovní víza, ale musíte mít v Austrálii konkrétního člověka, který vás zaměstná. Víza se pak udělují na 3 měsíce až 4 roky.
 • Další program, který zahrnuje pracovní víza je Program Skilled Migration. Ten je organizačně a papírově velmi složitý. Nejčastěji o něj žádají studenti, kteří jsou v Austrálii už několik let.
 • V případě, že vám nejde tolik o výdělek, jako o pracovní zkušenost, tak je tady ještě dobrovolničení nebo housesitting.
 • Jednou z možností je také emigrace, ale zde se jedná opět o velmi složitý proces.

Zkušený cestovatel Slávek Král radí

Slávek Král je zkušený cestovatel, procestoval 68 zemí. O svých cestách často přednáší a radí lidem, jak co nejlevněji cestovat.

„Austrálie je silně byrokratická země, pokud nesplňujete jednu z podmínek, na víza není nárok. Musí se odevzdat vše. Jestli zapomenete na některý z dokumentů nebo potvrzení, bez milosti vám žádost vrátí. Studium není dle mého názoru dobrá volba. Za tyto peníze můžete svět objet dvakrát a jazyků se cestou naučit hned několik. Letíte-li jako turista a uvažujete o dobrovolničení, na letišti v Austrálii se o tom nezmiňujte. Australané si myslí, že dobrovolníci berou místním práci, mohou s tím být tedy problémy. Lepší je prostě mlčet."

„Osobně jsem v Austrálii byl půl roku (2x turista) a celé jsem to prodobrovolničil nebo jsem pracoval za cash. Dobrovolničení je v Aussii pecka a doporučuji to každýmu, druhá možnost je velmi složitá a nelegální. Austrálie pro mě byla lepší než Nový Zéland, asi za to mohlo to počasí, zvířata, prostor, nevím. Rozhodně nevynechejte Tasmánii! Tu rozhodně musíte vidět."

Slávek Král, cestovatel

Užitečné odkazy

Pro Cestolet sepsala Barbora Hübschová

Copywriterka – cestovatelka – studentka

Můj první dlouhodobý cíl je inspirovat druhé k tomu, aby byli odvážnějšími – to mě samotnou zároveň posouvá dál. Tím druhým cílem je vlastní štěstí – to mi dává hlavně psaní a cestování.

Nejradši píšu o cestování ve znamení šílených zážitků a zamotaných cest na svůj (travel) blog – cestopice.cz