Jak procestovat Evropu téměř bez peněz

X-Challenge je plný výzev. Účastníci se snaží navštívit co nejvíce ze 100 checkpointů rozesetých po celé Evropě s úkoly v průběhu 10 dní a to vše s omezeným rozpočtem. V minulých letech byl třeba jeden z challengů vsadit všechny peníze na červenou v tom nejluxusnějším kasinu v Monaku nebo se v Maďarsku projet na koni.

Rozpočet je 2500 Kč na hlavu, takže nezbývá nic jiného než stopovat a poznávat místní kultury. Jak to celé funguje? Týmy dostanou přístup k mapě s checkpointy i seznamu úkolů. Sami si ale vyberou, kam se podívají, co zkusí nového, i do jakých výzev se pustí.

Vyhrát totiž můžou jen sami nad sebou. Vždyť pro někoho je obrovská výzva poprvé stopovat, pro druhého je to brnkačka. O možnost alespoň nějak vzájemně poměřit síly a hlavně se společně hecovat k co nejlepším výkonům, ale rozhodně nepřijdou.

To nejdůležitější, co by si účastníci X-Challenge odnést je zjištění, že dokážou mnohem víc, než sami tušili. Zároveň začnou víc věřit sami sobě i ostatním lidem. Během 10 dní poznají, že stačí mít vášeň a trpělivost a možné je naprosto cokoliv. Když to z vás lidé vycítí, pomohou s čímkoliv. Je už jedno, jestli v závodě, nebo ve skutečném životě.

Tip: Přečtěte si zážitky našeho Honzy, které měl z Low Cost race (předchůdce X-Challenge) Projel za 10 dnů 10 zemí a vyhrál v monackém kasinu.

Minulý rok vyrazilo na desetidenní dobrodružství po Evropě skoro 100 týmů.

Jak se nachystat na cestu?

Co si zabalit na cestu stopem po Evropě? Krátká odpověď – skoro nic. Důležitý je lehký batoh, abyste se rychle a snadno přesouvali. K radám, co si zabalit, přidáme ještě co si nachystat před odjezdem a pak tipy a triky od zkušených cestovatelů.

 1. Co si zabalit – nejnutnější věci, oblečení, co vynechat
 2. Co nachystat před odjezdem – cestovní pas, aplikace do smartphonu
 3. Dejte o sobě vědět – sdílejte své zážitky s ostatními
 4. Tipy a triky – zkušení cestovatelé prozrazují své tipy

1. Co si zabalit

Zabalte si opravdu jen to, co potřebujete. Dejte si limit a zkuste se vejít pod 7 kilo. Lehká váha znamená více mobility a méně starosti.

Co je tedy to nejnutnější?

 • Doklady – pas, občanský průkaz, kartička cestovním pojištěním
 • Baťoh s integrovanou pláštěnkou
 • Lehký spacák a karimatka (nejlíp alumatka)
 • Powerbanku + nabíječku (klasickou + do auta)
 • Prázdnou láhev
 • Deodorant – instantní sprcha v kapse
 • Hotovost – na startu závodu potřebujete Kč, ty pak směníte za EUR
 • Platební kartu jako zálohu

Oblečení

Obecně platí, že si lidé balí daleko více věcí než je potřeba. Snažte se zabalit opravdu minimum. Kdyžtak to přeperete někde v rychlosti cestou.

 • 2-3 trička
 • 3-5x spodní prádlo a 5-9 páru ponožek
 • Kraťasy/sukni
 • Dlouhé kalhoty
 • Lehká bunda + Mikina
 • Něco na hlavu (kšiltovka/šátek/klobouk)
 • Pohodlné tenisky
 • Plavky
 • Rychleschnoucí ručník

To, co není vůbec nutné

 • Ultra lehký stan, celta a hamaka – je to fajn mít, ale zbytečně to zabírá místo
 • Švýcarský nožík a cestovní příbory
 • Velké množství kosmetiky – snažte se jí mít co nejméně, nejlépe sprchový gel a šampón v jednom
 • Vařič a ešus – na cestě na to není stejně čas

2. Co nachystat před odjezdem

Asi jste si zvykli na fakt, že po Evropě se dá jezdit pouze na občanský průkaz. Toto je možné v zemích EU a Schengenského prostoru plus ve většině zemí na Balkáně. Do těch ostatních potřebujete cestovní pas. Najděte ho a zkontrolujte si jeho platnost. Pokud cestovní pas nemáte a nejste si jistí, kam všude můžete jenom na občanku, podívejte se na náš článek Kam na občanku a bez víza.

Země, kam můžete vyjet pouze s občankou v ruce. Pokud si nejste jistí, mrkněte na kompletní seznam zemí bez občanky.

Připravte si svůj smartphone – vyfoťte si veškeré vaše doklady a kartičku pojištěnce. Uložte na cloud (Google Drive, Dropbox) a pošlete si na mail. Záloha se vždy hodí. Do mobilu si stáhněte offline mapy zemí, kterými pojedete (maps.me; mapy.cz) a i další cestovatelské aplikace se budou hodit. Vše je popsáno v článku 20 aplikací na cesty. Nezapomeňte ani na aplikace na úpravu fotek nebo Boomerang, ať máte co sdílet na svých sociálních sítích.

Pokud jste stopařští zelenáči, před odjezdem určitě navštivte web Hitchwiki. Jsou tam rady od stopařů z celého světa, jak se kde stopuje a kam si například ve městě stoupnout. Nebo se podívejte na skvělý článek o stopování od Travel Bible, vše je tam hezky popsáno.

Jak ušetřit drahocenná data a baterku? Delejte si printscreeny webů nebo map, ke kterým se budete často vracet. Většinou vám to pro rychlou kontrolu informací stačí. Také je dobré dávat váš telefon do „Flight mode”. Tím výrazně klesá spotřeba vaší baterky.

3. Dejte o sobě vědět

Když vyrážíte na X-Challenge, můžete si být jistí, že vás bude vaše okolí chtít sledovat. Všichni budou zvědaví na fotky, videa a hlavně na vaše zážitky v reálném čase. Je dobré si založit FB stránku, jen je poměrně složité se v současné době prosadit. Konkurence je veliká a FB výrazně omezuje dosahy. Další cestou je Instagram. Dopad na Instagramu je nyní větší než na FB.

Každý tým bude mít na webu X-Challenge svou stránku Sledování. Tu může komukoliv nasdílet a ukázat tak splněné výzvy a checkpointy.

Zpět k sociálním sítím: Velkou nevýhodou sociálních sítí je to, že vše je tam velmi rychlé. Lidé, kteří vás sledují, špatně zpětně dohledají vaše dobrodružství a třeba takoví prarodiče budou úplně ztracení. Je fajn zaznamenávat vaše zážitky i jinam než na sociální sítě. Možnost je založit si vlastní blog a pokud nevíte jak, tak sepisujte zážitky rovnou k nám na Cestolet.

Jestli umíte ve Wordu, tak to zvládnete levou zadní. Je to opravdu velmi snadné. Vše jsme popsali do článku Jak napsat cestopis. Tak se pusťte do toho, budete mít pak co posílat vaším babičkám.

Tip: Vytvořte si cestovatelskou mapu podobnou té jakou má nejvyšší boss X-Challenge Miky Škoda.

Je velká šance, že vaše dobrodružství popsané v cestopisu, zveřejníme na našem FB. Stačí mít hezké fotky a zajímavý obsah. Uvidí vás tak více lidí.

4. Tipy a triky od zkušených cestovatelů

Blogerka, instagramová influencerka a vítězka LowCost race Petra Voráčková aka Restless Child

„Zabalte si černé tlusté fixy (alespoň čtyři), hudební nástroj a sadu písniček o čtyřech akordech a pak plánujte trasu podle zemí. Například v části Německa nejsou skoro vůbec benzínky u dálnice, Itálii nedoporučuju (já a hromada dalších), jih Francie má naopak nejlepší benzínky na světě, ze kterých si uděláte skoro hotel. Za mě spíš na východ než na západ. A na závěr - užijte si to. Vyhrát a užít mohou bejt dvě různý věci.”Petra Voráčková, blogerka, youtuberka

Cestovatel Slávek Král, který procestoval 68 zemí a všechny stopem. Pořádá nový cestovatelský festival Sraz českých bohémů, zaměřený na motivaci k cestování

„Je toho hodně, tak jsem to dal do jednotlivých bodů, bude to přehlednější:”Slávek Král, cestovatel, pořadatel cestovatelského festivalu Sraz českých bohémů

 • V autě nabíjejte power banku, lepší je zapomenout jí než mobil
 • Vždy natáčejte video na šířku. Točte úplně všechno a pořád
 • Když jedete s parťákama v autě, vždy mezi sebou mluvte anglicky. Je to slušnost
 • Připravovat cedule dopředu moc nejde, nikdy nevíte, jak pojedete. Ale napsat na ceduli TOKIA nebo DOMŮ se hodí vždy
 • V průběhu závodu se snažte nebrat kamiony, jsou většinou moc pomalý
 • Dobré je se ptát lidí přímo na benzínkách, je to rychlejší než stopování za ní
 • Česká vlajka na viditelném místě zvyšuje šance
 • Hlavní pravidlo č.1 na závěr – nesmíte smrdět, ať neodradíte řidiče od dalších stopařů

Start je 7.srpna – sledujte na www.x-challenge.cz

Na článku spolupracovali Lenka Šilhánová, Slávek Král a Jan Macháček