Vyhledat letenku

Rumunsko

Počet obyvatel
20 mil.
Rozloha
238 tis. km²

V Rumunsku je nedotčená příroda, která přímo vybízí k horské turistice. Je to země plná kontrastů a odkazů na hraběte Draculu. Je zde i silnice, kde se proháněl Top Gear. Na východě se vykoupete v Černém moři. Pozor na toulavé psy. Velmi levná země.

Bezpečnost

Vysoká bezpečnost (4/5)

Sezóna a teploty

 1. 14°
 2. 19°
 3. 23°
 4. 24°
 5. 25°
 6. 21°
 7. 15°
Sezóna: Hlavní Vedlejší Mimo

Víza

Stačí občanský průkaz

Očkování

Bez očkování

Mapa s tipy

Ceny

 • Ubytování přes Airbnb
   800 Kč
  1000 Kč
 • Jídlo v průměrné restauraci
   119 Kč
  110 Kč
 • Točené pivo
   30 Kč
  30 Kč
 • Káva v průměrné restauraci
   36 Kč
  40 Kč
 • Jednosměrná jízdenka
   12 Kč
  24 Kč
 • Taxi 1 km
   10 Kč
  25 Kč
Zdroj numbeo.com

Související cestopisy

Zkušenosti cestovatelů

K místu můžeš přidat zkušenost v případě, že jsi ho navštívil.

Pokud chodíte rádi po horách, ale nechcete potkávat tisíce turistů, uritě navštivte Rumunsko. Nejpopulárnějším místem pro čechy je Bánát, kde se skrývá 6 českých vesniček. Pokud dáváte přednost vodě, rumunsko nabízí krásné písčité pláže a spoustu přírodních vřídel. Má ale i jedno velké mínus, je potřeba si dávat opravdu pozor na věci včetně auta, než stačíte mrknout už nemáte kola.

Srdeční záležitost. A stopařův ráj. Stařenka s nákupem natáhne ruku, 1.-3. auto zastaví a už frčí. Je tu levně (ale oproti Bulharsku je to tu EU luxus). Dechberoucí příroda (Cheile Turzii), spousta zajímavých městeček (Sibiu, Sighișoara) a památek (Sarmizegetusa Regia). Místní milí a neuvěřitelně pohostinní, až na výjimky (nepříjemností jsou žebrající děti). Strávili jsme tu léto 2012 a 2013.

V Rumunsku jsem byla na motorkách, což je pro tuto aktivitu absolutně skvělá země. Sjížděli jsme od severu na jich, abychom se dostali na Transsibiřskou magistrálu a Transfagarasan. Jestli někdo jezdíte, tak tohle nesmíte vynechat. Většinu silnic co jsme jeli byly požitek se po nich svézt. Jinak fakt nádherná příroda a hory a sem tam nějaké zajímavé město pro oživení.

Moře krásné, čisté, prostředí na jedničku, bylo tam dost levno. Lidé byli hodně milý, počasí super. Jen se všude potulovalo strašně moc opuštěných psů i velké řasy, člověk se některých i docela bal...

Na Rumunsku se mi líbí, že je ještě stále takové nespoutané. Doporučuji navštívit české vesničky v Banátu. Nejlepší se mi zdála Sv.Helena a Gerník. Eibenthál, už je zkažený turismem, a proto v restauraci zaplatíte víc, než u nás. Transfagarasan nabízí krom medvědů také krásné výhledy. Hodně mi to připomíná Tatry, takže za podobnou přírodou nemusíte tak daleko, ale i tak určitě stojí za návštěvu.

Na jihozápadě Rumunska, kde hranici se Srbskem kopíruje řeka Dunaj je zajímavá oblast. Lidé, a to i mladí jsou často skoro negramotní. Za to jsou velice pohostinní. Jsou tu i celé vesnice slovensky či česky mluvících, kde do teď dodržují obyčeje z přelomu 19-20 století.

Od této země vás bude nejspíš dost lidí odrazovat s ohledem na bezpečnost, krádeže atd. Každopádně jsem se vrátil neokraden, živý a zdravý. :D Je to tu pěkně levné, ale jídlo máme lepší. Cítil jsem se tu jako před 100 lety.

Budeme se rádi vracet na motorce. Jsou zde skvělé cesty, krásná rozmanitá hornatá příroda, čisté prameny, pláže a hlavně všude klid. Lidé jsou pohostinní a milí. Ve vsích jsou lidé spokojení, žijí a vymění si vzájemně to, co si vypěstují. Zastavil se tu čas. Vše je tu kouzelné. Boží je i Veselý hřbitov v Sapantě. Mínusem jsou jen volně pobíhající často agresivní psi a vtíraví žebráci u pohraničí.

1

Při cestě do Rumunska možná mnohé překvapí, že se stále nacházejí v EU, protože to není ta Evropa, na jakou jsou zvyklí. Mnohem větší chudoba a špína, ale na druhou stranu dobrosrdeční lidé, krásná příroda, osobitá kultura to je to, co člověka s otevřenýma očima a srdcem musí uchvátit. Čechům známý Banát má své kouzlo, ale Rumunsko nabízí mnohem víc - hory, moře, sjíždění řek, pohodový autostop...

V Rumunsku je dost rozšířené cestování stopem. Na motorce jsme míjeli paní s dvěma slepicema v podpaží i stopující mnicha. Zároveň je zde dost hustá železniční síť. Vlak staví v každé vesničce a jízdenky bývají dost levný, takže ideální pro baťůžkáře.

Mrzí mě, že jsem vůči Rumunsku měla předsudky, protože si to tato země skutečně nezaslouží. Je tu překrásná příroda (osobně jsem stoupala na Cabana Postaravul), lidé příjemní, pohostinní. Navšítivila jsem Sibiu, Brasov, Rasnov, všechno kouzelná místa. Drákulův hrad Bran v Transylvánii byl hezký, ovšem nijak zvlášť mě nenadchl.

Země kontrastů. Prošli jsme pěšky méně známe pohoří Piatra Craiului a národní park Bucegi. Naše zkušenost byla různorodá.. Ve městech naprosto šílený, nepříjemný lidi ale v horách o to více srdečný. Pastevečtí psi byli dost problém - za 9 dní 3x střetnutí, krajina ovšem krásná. Celá cesta byla jedna velká improvizace a zážitků máme spoustu :).

Měsíc v Rumunsku je něco, co stojí za to zažít. Je to naprosto odlišné od střední evropy. Míst pro navštívení je tam opravdu hodně, od centra až po hory. Lidé se chovají vcelku v pohodě, ale je potřeba si neustále hlídat všechny věci (místním by se taky hodil váš iPhone).

Navštíveno několikrát. Pro milovníky hor-Retezat je skvělej výšlap. Českej Banát je zajímavý výlet do minulosti a Temešvár mi ukázal, jak vypadá pravý Balkán :) Pozor na toulavé a všudypřítomné psy. Ceny parádní a levné. V Banátu skvělá kuchyně.

Ráj pro každého horala. Přešli jsme pohoří Rodná a část Suhardu a byli jsme nadšení. Skoro nikoho jsme nepotkali a všechno kolem nás bylo krásné a zelené. Jenom pozor na psy, je jich tam spousta a někteří nemají lidi moc v lásce. Jinak stopovat jde fakt snadno - i v noci na silnici, kde nic nejezdí.

V Rumunsku jsme strávili nejvíce času v městečku Sulina u delty Dunaje. Naprosto doporučuji tuto oblast navštívit, je zde stále ještě neporušená příroda, kde potkáte volně se pasoucí zvířata a dopravovat se zde můžete hlavně loďkou. Navštívili jsme taktéž Bukurešť, kde se nám hodně líbil noční život v centru. Jeden bar vedle druhého, kde celá ulice žila.

Karpatské hry... už asi nejsou, co bývaly za dob legendárního Miloslava Nevrlého (můj dojem z Bihoru). Dunajská delta - rákosové nekonečno, v Evropě nemá obdoby. Rybářské vesničky, vodka v lahvích s pivním uzávěrem - pozor na játra, místní se rádi bratří (a sestří... ;-) ).

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

Bezpečnost

Vysoká bezpečnost (4/5)

Sezóna a teploty

 1. 14°
 2. 19°
 3. 23°
 4. 24°
 5. 25°
 6. 21°
 7. 15°
Sezóna: Hlavní Vedlejší Mimo

Ceny

 • Ubytování přes Airbnb
   800 Kč
  1000 Kč
 • Jídlo v průměrné restauraci
   119 Kč
  110 Kč
 • Točené pivo
   30 Kč
  30 Kč
 • Káva v průměrné restauraci
   36 Kč
  40 Kč
 • Jednosměrná jízdenka
   12 Kč
  24 Kč
 • Taxi 1 km
   10 Kč
  25 Kč
Zdroj numbeo.com

Víza

Stačí občanský průkaz

Očkování

Bez očkování