Zkušenosti cestovatelů

Zkušenost k místu  Portugalsko

Byl jsem na týdenním surfařském kurzu blízko Lisabonu. Bydleli jsme v malé vesničce blízko oceánu u města Cascais a autem dojížděli na pláž, která se jmenuje Carcavelos. Byl to super zážitek a celkově Portugalsko na mě působilo svěžím dojmem. Vzhledem k tomu, že se jedná o oceán, tak z vln jsem měl veliký respekt při surfování. Lisabon je nádherné město, které doporučuji navštívit :)

Zkušenost k místu  Kuba

Kuba... země dvou tváří. Na jedné straně krásná města plná starých amerických aut, krásná příroda a pohádkové pláže. Na druhé straně místní obyvatelé, které ve finále živí turistický ruch a oni se k turistům chovají opravdu nehezky. Všude vás chtějí hrozně natáhnout. Byli i světlé výjimky, ale jestli to budou takhle dělat dál, lidi si to řeknou a nikdo jim tam jezdit nebude...

Zkušenost k místu  Kanada

Dvoudenní zastávka v Torontu při cestě na Kubu. Prošli jsme si celé město a opravdu v nás zanechalo velký dojem. Kanaďani jsou neskutečně milí a ochotní. Byli jsme zde v lednu, takže jsme si jeden den užili opravdu krutou zimu.

Zkušenost k místu  Vietnam

Další z mých srdcových záležitostí. Projeli jsme celý Vietnam. Ve městech Hanoi a Saigon se k turistům chovají spíš jako k chodícím peněženkám. Dobré vyrazit do menších měst. Všude byli hrozně milí. Neskutečná země. Příroda, památky, stavby, KUCHYNĚ. Všechno si to člověk hned zamiluje. Byli jsme i na ostrově Phu Quoc, což je vesměs ruské letovisko. Určitě se sem ještě někdy vrátíme.

Zkušenost k místu  Vatikán

Návštěva Vatikánu je povinnost, když jste v Římě. Jeden den jsme chtěli navštívit interiéry, bohužel měl zrovna na náměstí papež kázání. Druhý den jsme vyrazili znovu v dopoledních hodinách, ale byly šílené fronty. Takže jsme si prohlédli Vatikán jen z venku. Doporučuji si tedy přivstat a vyrazit brzo ráno a vyhnout se tak frontám.

Zkušenost k místu  Ukrajina

Cesta do Kyjeva a Černobylu. Projeli jsme autem celou Ukrajinu. Je vidět, že tady jsou hodně za námi. Nicméně Kyjev je opravdu hezké město, plné zajímavých míst. Černobyl se snad nedá ani popsat, to musí každý zažít sám.

Zkušenost k místu  Švédsko

Moje srdcová záležitost. Krásná města a jezera. Býváme v chatě hned na břehu jezera Virlangen. Hned u chaty je sauna. Jezdíme na kole, rybaříme a vyrážíme do větších měst. Stockholmu se ne nadarmo říká Benátky severu. Určitě stojí za návštěvu. Město Örebro je také krásné. Ceny jsou zde vyšší. Jen místní si stále mysli, že jsme z Československa.

Zkušenost k místu  Slovensko

Projeté celé Slovensko. Kdo by neznal Slovensko. Skoro jako doma. Jediné co Slovákům opravdu závidím jsou Tatry a Slovenský ráj. Člověk by tam mohl chodit křížem krážem celé dny a týdny. Nikdy se neomrzí. Ještě bych možná vyzdvihnul kvalitu slovenských dálnic. Oproti našim jsou o parník jinde.

Zkušenost k místu  Rusko

Navštívili jsme zatím jen Moskvu. Na tu můžu psát jen samá superlativa. Byly jsme zde v březnu a bylo přes den -20, což byl taky zážitek. Není zde draho. Zamiloval jsem si zde boršč, měl jsem ho každý den a všude ho dělali jinak, doporučuji. Jeden den jsme měli výlet do cca 80km vzdáleného města Sergiyev Posad. Duchovní město s vesnickou atmosférou.