Zkušenosti cestovatelů

Zkušenost k místu  Nový Zéland

Strávia jsem cestami a prací po Novém Zélandu 6 měsíců a nejsem si jistá, jestli kdy budu mít příležitost navštívit takhle krásnou zemi. Každý milovník přírody si tu najde to svoje. Hory, sníh, moře, surfing, rovinky i kopce, tráva i kameny, ledovce, gejzíry... Pro každého něco. Pokud máte zájem dozvědět se více, mrkěte na můj blog:-)

Zkušenost k místu  Itálie

V Itálii jsem byla měsíc jako aupair a navštívila obvyklá turistická místa jako Řím, Benátky, Florencii.. Miláno a Pisa mě příliš neoslovily, zato se mi líbilo menší Bergamo a Neapol připomínající spíš arabskou zemi než Evropu. Překvapivě krásný byl také sever země: městečka Bolzano, Merano a jezero Reschensee.

Zkušenost k místu  Maďarsko

Kromě profláklé, ale krásné Budapešti jsem navštívila i nedaleká města ležící podél Dunaje - Szentendre, Vác, Visegrád a Esztergom a máte-li den, dva navíc, určitě tyto výlety doporučuji. Velmi zajímavé místo v Budapešti je bar Szimpla Kert, tzv. ruinbar.

Zkušenost k místu  Řecko

V Řecku jsem navštívila Santorini, Kavalu, Lesbos a Atény. Atény mě zklamaly, špinavé město, památky věčně v rekonstrukci a zvláštní lidé. Kavala byla naopak překvapivě krásná, Lesbos byl pěkný, ale nic výjímečného a Santorini bylo nejhezčí kolem 6 ráno než se do ulic měst přihnaly davy turistů.

Zkušenost k místu  Španělsko

Ve Španělsku jsem 2x pracovala jako aupair a 2x pomáhala na farmě a určitě to nebylo naposled. Nejraději mám Andalusii a její malé vesničky v horách, okouzlika mě také Mallorca. Ať už máte rádi přirodu nebo města, určitě vyražte, objevte honosné paláce, užijte si hory i pláže a nezapomeňte na tapas.

Zkušenost k místu  Austrálie

V Austrálii jsem strávila 8 měsíců v letech 2010-2011. V Melbourne jsem pracovala jako aupair a tři měsíce jsem strávila na farmě v Queenslandském vnitrozemí mezi cowboyi a horníky, což byl zážitek jen pro otrlé. Příroda je krásná, ale města mě moc nenadchla.

Zkušenost k místu  Nový Zéland

Zéland jsem projela stopem v roce 2011 a zamilovala se. Příroda je krásná, lidé neuvěřitelně milí, mnoho jsem jich potkala díky couchsurfingu. Nejvíce se mi líbilo Tongariro crossing a glow worm caves a přelet malým letadýlkem z jižního na severní ostrov byl také zajímavý zážitek.

Zkušenost k místu  Nizozemsko

Nizozemsko jsem navštívil v rámci Low Cost Race, kdy jsem přes něj stopoval. Lidé jsou tu strašně milí, přívětiví a dokážou pomocí i naprosto cizím. Za mě můžu doporučit neskutečně romantické městečko Giethorn přezdívané jako holandské Benátky, které je kompletně propletené vodními kanály po kterých se můžete plavit v zapůjčených loďkách na elektrický pohon nebo třeba v kánoích.

Zkušenost k místu  Vatikán

Navštívila jsem Vatikán v srpnu 2017 v rámci roadtripu po Itálii. Fronta se kupodivu celkem dala, šli jsme ráno, čekání cca 1,5h. S dostatkem pití a jídla bylo čekání ok. S tím musí člověk prostě počítat. Opravdu návštěvu Vatikánu doporučuju, myslím, že stojí za to, to vidět. Na co je dobré dávat si pozor - vstupujete do "sídla" církve a hodí se mít zakrytá ramena a kolena. Hodně na to dbají

Zkušenost k místu  Turecko

Turecko je můj druhý domov. Strávila jsem tu asi 2 roky (od roku 2013), většinu jako aupair v Istanbulu, navštívila jsem ale také několik míst na jižním pobřeží, Ankaru a oblast Černého moře. Nejkrásnější je Kappadokie, kde jsem strávila 2 kouzelné týdny na jako dobrovolník na koňském ranči, bydlela v jeskyni a za východu slunce letěla horkovzdušným balónem.

Zkušenost k místu  Tanzanie

Tanzánií jsem jen projížděla a v porovnání s Ugandou i Keňou jsem nebyla nadšená, místní nebyli tak přítelští, byl problém se domluvit. Na Zanzibaru jsem strávila 2 týdny a zamilovala si ho - jak uličky Stone townu, milé místní, kteří mě učili swahlštinu, tak i výborné pouliční jídlo, třeba chobotničky s chilli.

Zkušenost k místu  Rwanda

Rwanda je krásná a bezpečná země. Navštívila jsem si jen krátce jako výlet z Ugandy, v roce 2017 a určitě doporučuji oblast kolem jezera Kivu. Je velmi jednoduché a bezpečné se zde pohybovat na vlastní pěst, veřejnou dopravou, jen s angličtinou bývá občas problém se domluvit.

Zkušenost k místu  Egypt

V Egyptě jsem strávila 3 měsíce v létě 2015, pracovala jsem jako aupair, dobrovolničila, couchsurfingovala a měsíc a půl cestovala na vlastní pěst a projela celou zemí od hranic s Libií po Sinaj. Vybrat to nejkrásnější místo není jednoduché - pevnost v oáze Siwa, podmořský svět v Blue hole nedaleko Dahabu nebo noční výstup na horu Sinaj.

Zkušenost k místu  Etiopie

Etiopii jsem projela sama veřejnou dopravou a lowcost v září 2017. Během měsíce jsem udělala okruh z Addis přes Debre Libanos, Lake Tana, Gondar, Aksum, pohoří Gheralta, Danakil Depression a Lalibelu. Kromě otravných "průvodců" bylo vše bez problému a cítila jsem se bezpečně. Nejkrásnější byla oblast Danakil Depression a noční výstup na sopku Erta Ale a skalní kostely v oblasti Tigraj.

Zkušenost k místu  Maroko

V Maroku jsem strávila celkem více než 1 rok (v letech 2012, 2015 a 2018), pracovala jako aupair, dobrovolničila, jezdila stopem a dvakrát držela Ramadán. Je to úžasná země, i když život tam, je občas o nervy :) Dejte si naučte se uvařit tajine, vypijte mátový čaj s berbery, projeďte se na velbloudu a nezapomeňte na návštěvu veřejných lázní, hammamu.