Zkušenosti cestovatelů

Zkušenost k místu Dublin

Dublin je láska, i když poměrně drahá. Až se vynadíváte krásným centrem, především části Temple Bar, kde je živo a hraje každý den živá irská hudba, zajděte si na procházku k moři - na promenádu na Bull Island nebo Howth, kam se dostanete nadzemkou (ta je rozhodně více "user friendly" než jejich busy). Jo a nechoďte do Dublin Castle, nic tam není a českými se nedá srovnat.

Zkušenost k místu Sarajevo

Hrůzná atmosféra z minula je přítomná pořád, což ale dotváří unikátní atmosféru. Projděte si historickou částí města v údolí, kde na trhu můžete koupit originální suvenýry za pár korun. Rozhodně byste neměli zapomenout vyšplhat (nebo pokud jste dobrodruzi tak spletitými uličkami vyjet autem) nahoru na kopec, odkud kdysi snipeři odstřelovali město. Je to děsivé místo s překrásnými výhledy.

Zkušenost k místu  Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina = srdcová záležitost. Za pár korun se dosyta najíte (ještě vás číšník bude přemlouvat, že tu maxi porci čevabčiči nesníte, ať si dáte jen tu střední a vy na něj nedáte a pak se divíte, že měl pravdu) a především se můžete kochat nádhernou přírodou. Sarajevo je spíš jak pěkné, tak zajímavé, doporučuji navštívit i jiná města, např. Jajce s krásnými vodopády a jezery nebo Travnik.

Zkušenost k místu Bukurešť

Bukurešť je velká „východní“ metropole. Jedno velké náměstí vedle druhého. Je zde několik budov a paláců, které ještě stále připomínají svoji socialistickou minulost. Je to trochu muzeum šedých dob. Na mnoha místech se již objevují moderní budovy a stále se staví. Trochu bych dal pozor při řízení vozidla a na rušných místech (zloději).

Zkušenost k místu  Itálie

Tre Cime jedna z nejkrásnějších destinací v Alpách krásné nenáročné výlety v okolí skal, ale možnost náročných tras ve skalách. Dole za Misurinou je mýtnice, porkování u chaty Rifugio Auronzo je na 24 hod takže je zde možno nocovat

Zkušenost k místu Berlín

V Berlíně se stále staví a staví. Všude je vidět a poznat německá houževnatost a pracovitost. Zdařilo se jim celkem dobře opravit některé historické budovy. Celkem velká náměstí se zajímavou zelení střídají moderní bloky plné obchodů a kanceláří. Moc hezké archeomuseum se sbírkou od Schliemana. Velmi rozsáhlé město.

Zkušenost k místu Vaduz

Vaduz je malinká metropole. Středem města probíhá jedna hlavní ulice, ve které najdete spousta suvenýrů a různých krámečků. Hezkou dominantu tvoří královský hrad nad městem. Docela dobře se zde parkuje. Restaurace jsou ale velmi drahé. Byl jsem v roce 2009 a 2013.

Zkušenost k místu Teherán

Teherán je celkem nezajímavá metropole. Za zmínku stojí pouze královský palác, museum historie s prvním Chammurapiho zákoníkem, velká vyhlídková věž uprostřed kruhového objezdu a klasická perská tržnice. Také moderní oblečení u žen ( samozřejmě s pokrývkou hlavy) bylo na muslimský svět zajímavé. Byl jsem v roce 2017.

Zkušenost k místu Minsk

Minsk je velmi čisté a turistikou nezkažené město. Rozhodně doporučuji navštívit milovníkům architektury, kteří zde budou moci obdivovat monumentalitu a typickou Sorelu. Doporučuji oprášit ruštinu, zajít do restaurace Lido, vyfotit výhled z knihovny a třeba se s někým dát do řeči a podružit :-) Dle mě podceňované město!

Zkušenost k místu  Kypr

Odskočil jsem si sem z Istanbulu, letenky do severní části jsou z něj stabilně za pár stovek. Líbila se mi turecká část Nicosie, která mi připadala hodně autentická. Jih ve mně naopak budil dojem spíš takového ráje pro koupáky. "Jižní" Kypřané prý nepouštějí z "okupované" části lidi s razítkem z letiště Ercan, tak jsem to radši pořešil tak, že jsem severním celníkům ukázal pas a jižním občanku.