Zkušenosti cestovatelů

Zkušenost k místu  Norsko

Přírodní scenérie jsou v Norsku prostě nejlepší v Evropě, s tím nikdo nic nenadělá. Od Hardangerviddy kousek za Oslem přes klasické turistické cíle jako Geirangerfjord, Jotunheimen, Rondane a Dovrefjell, nádherné ledovce a fjordy, úžasné ostrovy Lofoty, opuštěné národní parky severního Norska a divoké a nespoutané pobřeží od Tromso přes Nordkapp až po Kirkenes. A ty úžasné vafle s jahodami...

Zkušenost k místu  Finsko

Srdcovka, jezdil jsem sem 7 let učit na Erasmus a dovedu si představit se tam přestěhovat. Fenomenální příroda, směrem do Karélie a dále na sever pak naprostý klid, pohoda a žádný stres. Zemi jsem projezdil důkladně všemi směry od Helsinek po Utsjoki, v krásném a slunném létě i mrazivé a temné zimě a je to jeden z mála naprosto nezkažených koutů Evropy, kam bych se kdykoliv znovu vypravil.

Zkušenost k místu  Litva

Nádherné místo, málo lidí (chlapi za prací v Evropě, takže zůstává nadměrný počet žen), krásná neponičená příroda. Vynikající jídlo (např. zemplíny) a pohostinní lidé, se kterými se lze dobře dohovořit rusky. Projel jsem zemi z PL přes Vilnius, Trakai, Kaunas a Klaipedu směrem na sever do Lotyšska jako příjemnou jednodenní návštěvu cestou na sever a pak ještě několikrát letecky Vilnius a Kaunas.

Zkušenost k místu  Polsko

Poslední týden v listopadu jsem se ocitla na 24 hodin ve Wroclawi. Do té doby jsem o tom městě věděla jen to, že tam mají jedny z nejkrásnějších Vánočních trhů. Těsně před cestou jsem ještě přidala informaci o všudypřítomných trpaslících(?). Nakonec jsem za dva dny nachodila 11 km, viděla desítky kostelů a nasála úžasnou atmosféru. Určitě zajeďte před Vánoci a nebo na jaře, mají krásné parky!

Zkušenost k místu  Guadeloupe

Doporučuji půjčit auto a projíždě t ostrov křížem krážem. Věci na šnorchlování určitě s sebou, protože podmořský svět tam opravdu žije. Navštivte Point de Chateaux, palírnu rumu, kterých tam je požehnaně a utrhněte si čerstvé banány na plantážích. Na Basse-terre je možnost super hikování skrz deštný prales na sopku, Grande-terre je lepší pro hledání hezkých pláží. Místní lidé neumí moc anglicky.

Zkušenost k místu Provence

Pár měsíců v Port Grimaud a okolí mě přesvědčilo o dobrosrdečnosti Francouzů (pokud aspoň maličko mluvíte francouzsky :). Místní trhy voní čerstvým ovocem na 200m daleko a návaly turistů s přehledem zvládají. Můžu určitě doporučit zajet si na ostrov Porquerolles nebo Aix-en-Prov. Nice za mě nic moc, zbytečně špinavý město. Určitě si půjčte auto a užijte si kruháče, který jsou snad uplně všude :)

Zkušenost k místu  Švédsko

Navštívil jsem Stockholm a Malmö. Obzvláště Stockoholm je nádherné město, kde je opravdu hodně k vidění! Akorát pozor při nákupu letenek od nízkonákladovek - letiště se nachází asi 100 km od Stockholmu, ovšem přímo na letišti je autobusová linka, která vás zaveze přímo do centra - bohužel ne zadarmo (jízdenky se dají koupit přes internet :) Při návštěvě Švédska vás hlavně nesmí zradit počasí!

Zkušenost k místu  Norsko

Nádherná země, která má rozhodně co nabídnout - a to hlavně z hlediska její překrásné přírody. Ovšem i návštěva měst se také vyplatí. Ceny jsou zde samozřejmě vysoké, ale s tím se bohužel musí u severských zemí počítat. Takže určitě doporučuji si vzít nějaké jídlo s sebou a rázem jsou vaše náklady podstatně nižší! Určitě jsem zde nebyl naposledy!

Zkušenost k místu New York

New York je pro mě srdcovka. Ani tak ne ty "paneláky", o kterých spousta lidí říká, že jsou ošklivý, ale spíš atmosféra města, která je naprosto unikátní. Čím dál od Manhattanu, tím víc se ta extravagantnost vytrácí, ale Manhattan prostě není Amerika, je to směsice jedinečných genius loci, které nenajdete nikde jinde na světě. Navíc jako filmový fanoušek cením lokace z mnoha slavných filmů. TOP!

Zkušenost k místu  Mexiko

Nádherná země a přátelští lidé! Trochu mě zklamaly pláže na jihu, měla jsem smůlu a byly plné řas - včetně přírodní rezervace Sian Ka’an pod Tulumem. Určitě jedna z jednodušších zemi na cestování i pro samostne cestovatelky, skvělá síť autobusu ADO a pokud se pokusíte o par slov španělsky, všichni jsou nápomocni.