Zkušenosti cestovatelů

Zkušenost k místu Mnichov
2

Město plné zajímavých staveb, ať už historických (Starý dvůr, kostely, Mariánský sloup...), tak moderních (Olympijský stadion s dominantou Olympijské věže, věž se sídlem BMW, fotbalová Allianz aréna, kde hraje slavný Bayern). Mnichov je však především město pivního festivalu Oktoberfest! Není to levná záležitost, ale za ten zážitek to stojí.

Zkušenost k místu Drážďany
2

Drážďany jsou z České republiky jedno z nejdostupnějších německých měst, a objektivně lze říct, že i jedno z nejhezčích. Zaujme jak milovníky historické architektury díky svým sakrárním stavbám, tak kultury a umění. Mnoho Čechů to však ani neobjeví, protože je město cílem hlavně nákupů, což je škoda.

Zkušenost k místu  Německo
2

Německo je turisticky podceňovaná země, ale člověku s otevřeným srdcem a očima má co nabídnout. Ať už krásná města s úžasnými kostely, hrázděnými domy, muzei apod., tak hezkou přírodu. Za sebe můžu doporučit pobřeží Baltu nebo Rýnské vodopády u Bodamského jezera. Mám v Německu výborné přátele, které pravidelně navštěvuji a vždy se tam cítím dobře.

Zkušenost k místu Monaco-Ville
2

Mnozí návštěvníci Monaka se domnívají, že hlavním městem státu je Monte Carlo - je známější, vyhledávanější, jezdí se tam slavné závody F1. Málokdo proto ví, že za "hlavní město" je považována jiná čtvrť státu, a to Monaco-Ville. Ta nabízí kus monacké historie díky opevnění a hradbám tyčícím se na útesu. Navštívit byste měli Oceánografické muzeum nebo Knížecí palác.

Zkušenost k místu  Monako
2

Stát ve státě. Zajímavé místo v Evropě, kam se díky vstřícné daňové politice stahují boháči z celého světa. Vidět ano, žít ne. Luxus prostě není nic pro mě. Procházka přístavem, kolem kasina nebo po ulicích, kde jezdí F jedničky při velké ceně Monaka, jsou ale příjemné.

Zkušenost k místu Kišiněv
2

Kišiněv byl průjezdní bod při mé první účasti v MČR v autostopu. Je v něm znát chudoba celé země, infrastruktura na nízké úrovni, ale pro nenáročné cestovatele má co nabídnout. Mj. se říká, že je to jedno z nejzelenějších měst v Evropě. Při prvním závodě jsem poznal nové přátele z Kišiněva, které jsem navštívil v rámci dalšího ročníku MČR. Díky nim mám k městu o to vřelejší vztah.

Zkušenost k místu  Moldavsko
2

Moldavsko jsem navštívil dvakrát, pokaždé v rámci MČR v autostopu. Je to chudá země mezi Ukrajinou a Rumunskem, ale zastávám názor, že "čím chudší země, tím srdečnější lidé". Právě proto je to země, která mě oslovila a cítil jsem se v ní příjemně. Mají dobré víno a jídlo, hezkou přírodu i památky. Navštívil jsem také Podněstří, které jako samozvaná republika na východě vytváří politické napětí.

Zkušenost k místu Ochrid
2

Malebné městečko u stejnojmenného, krásně čistého jezera, kde žije ojedinělý endemický druh pstruha. Má atmosféru přímořského pobřeží, ideální místo pro rekreaci a příjemné výlety po okolí. Cestovali jsme tam stopem v roce 2018 v rámci MČR v autostopu. Stopování horší, ale zážitky nezapomenutelné.

Zkušenost k místu Skopje
2

Příjemné město pro nenáročné cestovatele. Nečekejte příliš vyspělou infrastrukturu a čistotu, ale má spoustu hezkých památek a zajímavostí jako Kříž tisíciletí, akvadukt, řadu památek věnovaných Matce Tereze ad. Mísí pravoslavné památky s mešitami, což naznačuje dvě hlavní dominantní náboženství.

Zkušenost k místu  Makedonie
2

Příjemná země , Balkán se ovšem nezapře. Temperament, místy špína, na naše poměry horší infrastruktura. Cestovatelsky ale vděčná zemička, především kolem jezera Ohrid, kde byl v roce 2018 cíl Mistrovství ČR v autostopu (stopování samo o sobě horší).

Zkušenost k místu Budapešť
2

Budapešť bezesporu patří mezi nejkrásnější města Evropy. Především milovníci památek a architektonických skvostů si přijdou na své - vidět musíte Parlament, Bazilika sv. Štěpána, Rybářská bašta a mnoho dalších míst. Dunaj je obrovský a mosty přes něj často architektonicky zajímavé. Na své si přijdou i milovníci nočního života, především v létě to tam žije - bary, koncerty, festivaly...

Zkušenost k místu  Maďarsko
2

Maďarsko je jednou z těch zemí, které nejsou daleko a mají nadšenému cestovateli co nabídnout. Krásná města (Budapešt, Szeged ad.), příjemná místa pro rekreaci (Balaton, řadu termálů), výbornou specifickou kuchyni a skvělá vína, temperamentní folklor a řadu dalších lákadel. Navštívil jsem ho několikrát, projel i stopem a určitě můžu doporučit. Jen ten jejich jazyk, to je fakt něco!