Zkušenosti cestovatelů

Zkušenost k místu Krakov
2

Polsko má řadu hezkých, historických měst, ale Krakow jim jednoznačně dominuje! Má neopakovatelnou atmosféru, ať už při procházkách historickým jádrem a po hlavním náměstí nebo při posezení v malebné kavárně. Za návštěvu určitě stojí hrad Wawel. Krakow? Rozhodně ANO!

Zkušenost k místu Varšava
2

Vyspělé, dvoumilionové město s typickým panoramatem řady výškových budov, který dominuje nejvyšší budova Polska Palác kultury a vědy. Na první pohled skryté je staré město s krásnými historickými budovami, které byly z velké části obnoveny dle dochovaných fotografií po ničivém bombardování za druhé světové války. Za návštěvu Varšava stojí, ale v Polsku jsou určitě mnohem hezčí místa.

Zkušenost k místu  Polsko
2

Mnoho lidí zná Polsko jen díky trhům a nákupům, ale náš severní soused nabízí mnohem víc. Předně krásná města s bohatou historií, za mě především Krakow, Wroclaw nebo Warsawa, která byla po válce obnovena po velkém bombardování. Půvabné je Polsko kolem Baltu a centrum oblasti Gdaňsk má neopakovatelnou atmosféru. Doporučit mohu NP Bialystok, kde žijí zubři. V Polsku je toho víc než dost k vidění!

Zkušenost k místu  Francie

V roce 2010 jsem byla v Parizi. Bohuzel na me nezapusobila moc dobre, az na urcite casti. O par let pozdeji jsem navstivila Strasburk v Alsasku a tam se mi libilo podstatne vic. Alsasko je hodne specificke, vic podobne Nemecku nez Francii, hlavne kvuli historii oblasti. Najdete tam spousty pohadkovych hrazdenych domu s rozkvetlymi muskaty. Idealni na kratsi, odpocinkovy prodlouzeny vikend.

Zkušenost k místu  Turecko

Jednou v zivote jsem byla s cestovkou a to v Turecku-bohuzel. Takze prijemne zazitky nemam. Zazivaci potize mi znemoznili cokoliv videt. Z Antalye do Alanye autobusem bez klima a nebylo na co koukat. Pusto a pouze hotely. Verim, ze vnitrozemi a Istanbul jsou skvele a necham si je na seznamu, nechci na Turecko zanevrit.

Zkušenost k místu  Spojené státy americké

V USA si najde neco uplne kazdy. Rok jsem tam zila, takze vim o cem mluvim. Jedte urcite na zapad i na vychod, jsou to jine svety. Zamilujete se tady do mest, ale ta priroda uz vam nikdy nevyleze z hlavy. Doporucuju si vyhradit dost casu a financi, byva to dost prekvapive a planovani. Hlavne o letnich mesicich kdy je vsude plno, rezervace 3 mesice dopredu je idealni. Autem je to nejzajimavejsi.

Zkušenost k místu  Mexiko

Americani povazuji Mexiko za nebezpecnou zemi. Tak me vystrasili, az jsem toho z Mexika videla jen minimum. Takze musim znova. Mexicani jsou uzasni lide! Pokud zavitate do Cancunu, moc se tam nezdrzujte. Jestli mate malo casu, navstivte alespon nejake Mayske pamatky a cenote, klidne s cestovkou. Jinak si dejte hodne na cas a prozkoumavejte! Mexiko je dost levne a hlavne si uzijte to uzasne jidlo.

Zkušenost k místu  Thajsko

Z Thajska mám dost rozporuplné pocity. Velmi se mi líbil Bangkok i pres potíže s dopravou, ale dost me zklamal ostrov Koh Samui. Koh Tao byl mnohem hezčí a klidnejší. Thajsko je ráj potápení za fajn peníze. Jídlo bylo úžasné, levné a na každém rohu, ale musíte milovat pálivé. Chrámy krásné a jsou jich tisíce. Hlavne v Ayutthaya. Príšte ale radeji zkusím hlavne sever a menší osamelejší ostruvky.

Zkušenost k místu  Belgie

V Belgii už jsem byla celkem dávno a navštívila jsem pouze Brusel. Procházejte se kouzelnymi uličkami, dejte si pravé belgické waffle, hranolky a morske plody. Obdivujte námestí, jdete se podivat jak maly je čurající chlapeček a určite zajdete do muzea komiksu, najdete tam skvosty jako puvodni náčrtky Šmoulu nebo TinTina. A nevynechte Evropsky parlament, ale o vikendu je to tam jako mesto duchu.

Zkušenost k místu Trondheim
2

I když první pohled na mapě vypadá Trondheim jako vnitrozemské město, přesto leží u moře, u stejnojmenného "vnitrozemského" fjordu. Město už je dost na sever (pár ser km od Severního polárního kruhu), proto tam v létě slunce zapadá jen na pár hodin. Nejvíc si fascinující západy užijete při nočním rybolovu na moři. A rybaření okolo Trondheimu je skvělé, především kolem nedalekého ostrova Hitra.

Zkušenost k místu Tromsø
2

Tromsø je město, kde sídlí nejseverněji položená univerzita na světě zaměřená především na severský výzkum. Je daleko za polárním kruhem, v létě jsou tam proto bílé noc a v zimě naopak velmi krátký den, na druhou stranu budete mít velkou šanci vidět polární záři a to je něco opravdu fascinujícího. Sever Norska si zamilujete - je jak stvořený pro milovníky drsné přírody a také rybaření.

Zkušenost k místu Oslo
2

Města nejsou to, co nejvíce láká do Norska, proto Oslo nemusí každého nadchnout. Je ale zasazeno do krásné norské přírody, má řadu zajímavých staveb a památek (hrad Akershus, Královský palác...) i moderních staveb (skokanský můstek ze ZOH 1952, muzea a z nich především muzeum s Amundsenovou lodí Fram). Oslo (a Norsko obecně) je však velmi drahé, minimálně za víkendovou návštěvu ale určitě stojí.

Zkušenost k místu  Norsko
2

Norsko je jednou z nejdostupnějších zemí pro opravdové dobrodruhy. Procestoval jsem ho od jihu až po nejsevernější místo pevninské Evropy Nordkinn a můžu říct, že uspokojí i velmi náročné cestovatele. Krásné fjordy, řeky, hory, příroda... Čím severněji, tím větší "surová krása" a zima, ale i možnost ve volné přírodě potkat soby nebo dokonce losy. Několikrát jsem byl i rybařit ve fjordech. Úžasné!