Zkušenosti cestovatelů

Zkušenost k místu Tchaj-pej

03-2023 - 5 dní v Taipei - mně se tu moc líbilo. Má to svého ducha, člověk se tu cítí bezpečně, uprostřed noci procházíte zapadlými uličkami, kde je absolutní čistota a klid. Cítíte se v pohodě. Doporučuji malý trek na Elephant moutain, aspoň pořádně omrknete mrakodrap 101 i z jiných úhlů a v přírodě. Nightmarkety, nakupování, jednoduchý metro systém atd. tohle město je prostě pohodový.

Zkušenost k místu  Tchaj-wan

02-03/2023 - 25 dní - celkově na mě Tchaj-wan zapůsobil extrémně mile. Hodní lidé, neskutečná čistota a bezpečnost na ulicích. Angličtina omezená, ale jde to. S jídlem je to ošemetný, ale dá se to zvládnout. Nejvíc nadšený jsem z národního parku Taroko, super zážitek. Kenting - relax u moře a sem tam kafíčko, průměr. Tchaj-pei je hodně fajn, Kiaohsung trošku nuda. Hlavní jsou nightmarkety ;-)

Zkušenost k místu  Madagaskar

Ekologická katastrofa dotažená do extrému - z 80 zemí, co jsem zatím viděl, nic horšího, a to ani vzdáleně. Černobílý kontrast mezi národními parky (zachovalá příroda) a okolím (totální devastace). Na 550 km dlouhé trase 1. den cesty se objevil první les po cca 500 km - eukalyptus (invazní a samozřejmě horší než kdyby tam žádný les nebyl). Šílené... :-((( Jediná záchrana je EKOTURISMUS.

Zkušenost k místu  Kuvajt

Ekologicky velmi zdevastovaná země: že písek není původní, je hned jasné, když vidíte oplocená území, kde nemá přístup dobytek (ovce, kozy, velbloudi) - za plotem se to zelená. Krom toho Kuvajt může směle kvantitou odpadků konkurovat Indii nebo Madagaskaru... :-( Na druhé velmi milí a pohostinní lidé, skvělé jídlo, místy zajímavé památky (málo, ale přece).

Zkušenost k místu  Filipíny

1-2/2023 - 1 měsíc - velkým městům se rovnou vyhnout a zamířit někam do přírody k moři. Šnorchlování, potápění, výlety za vodopády, tůry do hor a víc na vás čeká na různých soustroví a prý každé je jiné. Hodně se mluví i Boracay, Palawan, Coran. Já byl na Cebu - Moalboal. Jídlo průměr. Ceny jsou střední. Slumy všude. Co oceňuju nejvíc jsou lidé - z JV Asie nejvíc v pohodě + většina mluví anglicky.

Zkušenost k místu Cebu

01/2023 - 6 dní v Cebu city - pokud nemusíte, tak nemá smysl tady trávit žádnej čas. Město je podobně jako Manila špinavé, smradlavé a nic extra nenabízí. Zkusil jsem se podívat aspoň do zdejšího taolinského kláštera... eeh... no žádná sláva to taky neni. Radši jeďte rovnou do Moalboal ;-)

Zkušenost k místu Manila

01/2023 - 4 dny v Manile - rád chodím pěšky, hodinu a půl z čtvrti Makita do historického centra je trošku jako bobřík odvahy a nedoporučuju to podstupovat. Manila je takový velký slum, ze kterého sem tam vyrůstají mrakodrapy. Pláž je tu jedna, prťavá se zákazem koupání. Všudy přítomný smog, špína a chudoba je znervózňující. Ani ta historická část za to nestojí. Pokud nemusíte, nejezděte sem.

Zkušenost k místu  Portugalsko

06/2019 - Mile mě tahle země překvapila. Hlavně ve chvíli, kdy jsem vyrazil do hor. Ty výhledy, zajímavá malá městečka, skvělé cesty na motorku. Lisabon se mi líbil, i když jsem se místy necítil extra bezpečně, o to víc jsme si ale užil Porto, které má mnohem poklidnější atmosféru. Zajímavý je, že jsem se v Portugalsku skoro nedostal k plážím, vždycky mě zaujali jiná místa kam se vydat.

Zkušenost k místu Antalya

Každé město má co nabídnout, včetně Antalye. Letnil jsem v Kemeru v roce 2013 a bylo to opravdu pěkné, ale celkový dojem z Turecka mi kazilo to, že jsme dostali virózu. Stále si však myslím, že se za pár let do Turecka vrátím a znovu se vykoupu v některém z tureckých letovisek a navštívím Istanbul.

Zkušenost k místu  Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina je pro turisty na rozdíl od sousedního Chorvatska stále neznámou destinací, ale má co nabídnout. Navštívil jsem Višegrad, kde se nachází most Mehmeda Paši Sokoloviće, který je pod ochranou UNESCO a město je opravdu fantastické. Také pobřežní město Neum musíte navštívit, stejně jako celá Bosna a Hercegovina!

Zkušenost k místu Atény

Atény mají dlouhou historii více než 3000 let, ale mají také zajímavou architekturu. Pro Čechy se dá říci, že Atény jsou dostupné město, ale jediný problém je, že jsou od Prahy vzdálené téměř 2000 kilometrů. Přesto si myslím, že by každý měl navštívit Athény, vylézt na Akropoli a vidět z ní nádherný výhled na Athény.

Zkušenost k místu  Řecko

Dosud jsem byl v Řecku osmkrát a pokaždé, když přijedu, jsem z toho nadšený. Athény, hlavní město Řecka, je opravdu kouzelné město s božskou architekturou a dlouhou historií a krásná letoviska na severu Řecka mají jedny z nejkrásnějších pláží na světě. Řecko nepatří mezi nejoblíbenější destinace Čechů, ale mělo by být! Absolutní doporučení!