Zkušenosti cestovatelů

Zkušenost k místu  Česko

Cestování po Česku rozhodně není špatné. Ať se vypravíte do kterékoliv části země, většinou se tam něco zajímavého najde. Já mám ale rád hory a ty v Česku moc nemáme a když už se nějaká najde, tak tam někdo plácne lanovku či jinou obludu na vrchol, což je strašná škoda. Nicméně velkou výhodou je, že se člověk domluví, že nemusí mít strach z nebezpečných zvířat a že se dá bivakovat téměř kdekoliv.

Zkušenost k místu  Itálie

Itálii, konkrétně Benátky jsem s partnerem navštívila v roce 2016. Během dne lze nachodit x kilometrů po městě. Doporučuji si dát bagetu, pizzu a gellato z menších stánků. Všude je plno lidí. Určitě se zatoulejte do méně turistických cílů. Na místních sídlištích poznáte pravý šmak Itálie. Benátky přesto paří mezi hodně špinavá města. Gondoly jsou spíše pro lidi, co mají plnou peněženku.

Zkušenost k místu  Makedonie

Makedonie je pro mě největším překvapením roku 2017. Je to velmi levná země. Když jsme šli o restaurace na pizzu ( stále tuším 120,- kč / velká ) tak jsme nechali pro nás normální spropitné a číšník byl překvapený, kolik peněz jsme tam nechali. Makedonci jsou velmi milí a i když si člověk řekne, že je to díra, má co nabídnout. Pro mě je ♥ záležitostí Skopje. Tolik krásných památek a vše u sebe.

Zkušenost k místu  Chorvatsko

Chorvatsko jsem navštívila jako malá holka v roce 2005. Byli jsme konkrétně na ostrově Kukljica v hotelu Zlata Punta. Z dětství si pamatuji nádherné mořské varhany a město Zadar. Jeden den jsme navštívili národní park Kornati, kde se volně pohybovali oslíci. Přesto bych řekla, že Chorvatsko pěkně zdražilo a žije jen z turismu.

Zkušenost k místu  Srbsko

Srbsko jsme navštívili na konci září 2017 při cestě do Řecka a musím říct, že stojí se tam pár dní nechat ubytovat. Je tam velmi levno. Co nás překvapilo je, že pokuta za parkování je levnější než samotné parkování za celý den. Líbil se nám chrám sv. Sávy v Bělehradě a místní ZOO. V obchodech vše čerstvé a jejich silnice jsou mnohdy lepší než naše.

Zkušenost k místu  Ukrajina

Ukrajinu jsme s rodinou navštívili v roce 2017 a to konkrétně Užhorod. Tím, že není Ukrajina v EU očekávejte delší dobu na hranicích ( rentgen auta, lustrace pasů, vojáci se zbraněmi a kontrola převážených věcí ). Samotný Užhorod je příjemný a dýchl na mě skromný styl života. Hojně se objevují padělané SPZ. Silnice by zasloužily renovaci. Po válce máme v plánu Kyjev, Lvov a bez dětí i Černobyl.

Zkušenost k místu  Řecko

Řecko jsme navštívili na konci září 2017 a upřímně velké zklamání. Cílem byly Athény a to byla jedna velká katastrofa ( památky předražené, všude dav lidí, líní Řekové, neukáznění řidiči, krom obchoďáků nula parkovacích míst ). Některé restaurace fungovali tak, že nefungovali. Když jsme se zastavili, řekli jsme si jen ''A to je jako ono?'' Jediné plus je příroda, gyros a město Arachova.

Zkušenost k místu  Dánsko

Dánsko jsme navštívili v prosinci 2016 a naprosto mě překvapilo chování Dánů. Každou dánskou korunu přiznají království ( i tu sousedovu ). Dánsko je velmi drahá země, která krom pár míst nemá moc co nabídnout. My navštívili Odense, Rømø, Ribe, Kerteminde, Billund nebo Jelling. Doporučuji jejich meruňkovou marmeládu. Pozor na okřikování dětí před Dány, ty mají úplně jiný styl výchovy!

Zkušenost k místu  Bulharsko

Bulharsko jsme letecky navštívili v květnu 2018 a byli jsme spokojení. Byli jsme v Burgasu a Varně. Mě osobně se více líbila Varna díky delfináriu, které je sice dražší, ale svítící oči dcer, když viděly poprvé delfíny stálo za to. Bulhaři jsou velmi přátelští. Pokud Airbnb ve Varně, tak jedině u Kamena. Mají tam i dobré pečivo a paštiky. Ubytování před odletem z Burgasu doporučuji Sarafovo.

Zkušenost k místu  Slovensko

Slovensko je moje ♥ záležitost. Muž má na Slovensku rodinu - Košice a vždy se rádi vracíme. Doporučuji navštívit Vysoké Tatry ( Hrebienok, Starý Smokovec, Štrbské pleso ) nebo přímo města ( Blava, Košice ) a tur. cíle ( Spišský hrad, Trenčín ). V Košicích dětská železnice, cukráreň Aida nebo muzeum letectví hned vedle letiště. Brynzové halušky spíše domácí než restaurační. Pozor na autorádia !

Zkušenost k místu  Rakousko

Rakousko je co se týče přírody bezkonkurenční. Jen nedoporučuji návštěvy k večeru a v neděli, jelikož plno obchodů zavírá v šest hodin. Kdykoliv projíždíme okolo osmé večer, není nikde ( vyjma větších měst ) ani noha. Sacher jedině v Café Sacher ve Vídni. Z míst doporučuji Vídeň, Linz, Salzburg a jezero Ebensee. Mám v plánu navštívit Hallstatt a Innsbruck.

Zkušenost k místu  Polsko

Každý by měl navštívit Osvětim, Březinku a Krakov. Muzeum v Osvětimi je pěkně udělané a opravdu vás zavede do doby II. světové války. My tyto cíle navštívili na konci listopadu 2017, tudíž v době adventu, kdy Krakov byl nádherný. Všude vůně punče a pohledy milých lidí. V Polsku se vyplatí i větší rodinný nákup - rozdíl je i o 2 tisíce méně než v ČR za stejné potraviny. Polsko určitě doporučuji.

Zkušenost k místu  Island

Drahá země, nádherná příroda. Navštívili jsme 98% zemi pod sněhem. Auto za přijatelnou cenu přímo na letišti, za 3 dny téměř celý ostrov. Palivo velmi drahé. Doporučuji sledovat počasí, bouře nás vyhnala z jihu - zavřené silnice. Discount "Bonus" nabízí levné jídlo, skyr... Na alkohol zapomeňte. Na jihu spousta turistů z Asie a USA. Nezapomeňte se vykoupat ve výřivkách u oceánu.