Zkušenosti cestovatelů

Zkušenost k místu Verona

Historie je ve Veroně doslova na každém kroku. Veronska Aréna, Castel San Pietro, procházky starými uličkami, nebo podél řeky Adiže k návštěvě Verony patří. Stejne tak jako víno Valpolicella a Amarone. Piazza delle Erbe a Piazza Brà jsou hlavní Veronska náměstí, odtud to je vsude blízko. Torre dei Lamberti je must have na výhledy. A nejhezčí západ slunce je pro me z hradu na celou Veronu.

Zkušenost k místu Tallinn

Tallin má krásné historické centrum Vanalinn, obehnane skvěle zachovalými hradbami. Doporučuji se tam procházet ve tmě, působí magicky a je tam bezpecno. V Tlusté Markétě se nachází námořní muzeum, které má střešní terasu s výhledem na přístav. Líbilo se mi muzeum Kumu a Kadriorg se stejnojmenym parkem. Ale největší zajímavost je areál Linnahall, zchatraly olympijský komplex z roku 1980.

Zkušenost k místu Riga

Riga me mile překvapila. Kontrast mezi historickými budovami a socialistickými stavbami tvoří charakter města, který k němu proste patří. Největší dojem ve me zanechala Lotyšská akademie věd a Dům Cernohlavcu. Nevynechte část města Spikeri. Je to místo na břehu řeky Daugava, kde se konají různé kulturní a umělecké akce, je zde muzeum Holokaustu a atmosféru dotváří industriální budovy.

Zkušenost k místu Porto

Porto je krasne! Projit se po moste Ponte de Luis I., stravit cely den po ochutnavkach portskeho vina (Taylor’s stojí za to) a vecer se procházet podél řeky Douro, je to nejlepší co můžete udelat. Nebo se svezte historickou tramvaji k ústí řeky Douro do oceánu a projdete se až k majáku Felgueiras. A taky obdivujte všudypřítomné azulejos. Porto si žije vlastním životem, ale získá si každého.

Zkušenost k místu Niš
1

Niš jsem projížděl několikrát stopem na cestě do Makedonie nebo Bulharska. Ačkoliv se v Srbsku nestopuje špatně, Niš byl trochu "začarovaný". Celkem příjemné město, ale pořád město - příroda (v Srbsku) je příroda.

Zkušenost k místu  Srbsko
1

Srbsko jsem procestoval hlavně stopem při několika ročnících Mistrovství ČR v autostopu. Nezapře se v něm, že jde o Balkán, na druhou stranu pro člověka, který nebaží po komfortu je to ideální destinace - chudý, ale barvitý život místních, hezké tradice a folklor, krásné hory. Veskrze příjemná zkušenost.

Zkušenost k místu Londýn
1

Londýn je taková hezká "klasika". Červené doubledeckery, telefonní budky, vojáci ve vysokých chlupatých čepicích, taxíky, k tomu všechny ty typické stavby od Tower Bridge přes London Eye po Big Ben a další místa. Ale Londýn se prostě neomrzí a pořád je co objevovat!

Zkušenost k místu Edinburgh
1

Pokud hledáte město s opravdu silnou historickou atmosférou, která na Vás dýchá na každém kroku, Edinburgh je to správné místo. Vybavovaly se mi filmové scény s králem Artušem, tak silně na mě město působilo. Z míst vede asi Edinburský hrad, katedrála Sv. Jiljí, jako vysokoškolský pedagog jsem si nemohl nechat ujít návštěvu kampusu University of Edinburgh.

Zkušenost k místu Belfast
1

Belfast mnozí znají jen ze stejnojmenné písničky od Boney M. nebo kvůli náboženským konfliktům a občasným atentátům, což je smutná stránka tohoto jinak hezkého města se spoustou zajímavých staveb, mj. obří sochy lososa (která mě jako rybáře fascinovala). Obecně celé severní Irsko je trochu stranou zájmu a je to škoda, protože má mnoho opravdu krásných míst.

Zkušenost k místu Severní Irsko
1

Pokud cestujete na Zelený ostrov, myslím, že Severní Irsko je trochu opomíjené a přitom má tolik krásných míst. Především fascinující Torr Head s neskutečnými výhledy na moře, žasnout budete u Giant's Causeway (Obrův chodník) a tisíců čedičových sloupců a kamenů. Navštívit byste měli i hrad Dunluce, ale také nejstarší palírnu whiskey Bushmills (samozřejmě s ochutnávkou).

Zkušenost k místu Skotsko
1

Pokud v Británii chcete do krásné přírody, Skotsko je skvělou volbou. Navštívil jsem Edinbourgh, Holly Island, jezero Loch Ness a musím říct, že je to kus krásné země, v mnohém podobný Irsku a současně jiný. Skotové jsou právem hrdi na svou zemi. Ze Skotska jsme pluli lodí na Faerské ostrovy a Island a byla to nezapomenutelná cesta...

Zkušenost k místu  Spojené království
1

Z Anglie znám především Londýn, je to taková "klasika" s osobitou atmosférou. Z něj jsem se jednou vydal stopem do waleského Holyhead (na cestě do Irska) a musím říct, že se v Británii stopovalo skvěle. Jako přírodomil jsem si však zamiloval hlavně Skotsko a Severní Irsko...

1

Hlavní město 2. největšího ostrova Kanárských ostrovů Fuerteventury, který ale není tolik navštěvován a proto je zajímavou destinací pro klidnou dovolenou. Přistání jako v měsíční krajině, což je dáno tím, že ostrovy jsou sopečného původu a na některé sopky můžete i vystoupat. I v časném jaru (březen), kdy jsme ostrov navštívili, mělo slunce pořádnou intenzitu, i když moře bylo chladné.