Zkušenosti cestovatelů

Zkušenost k místu  Dánsko

Kodaň je krásná, jedno z nejhezčích hlavních měst Evropy. Všude se jezdí na kole a mají perfektní cyklostezky. Navštivte Christianii - komunitu, kde roste lidem tráva na zahrádce a žijí tam strašně cool umělci a alternativní lidi. V centru se mi líbili barevné domky, kanály, úzké uličky - má to svoje kouzlo. A pěkný je přejezd do Malmö po mostě. Někoho si stopněte a máte to zdarma.

Zkušenost k místu  Švédsko

Švédsko není země pro mě. Ošklivé počasí, tichý introverti, nedůvěřivý řidiči a draho. Pro lowcost stopaře, milujícího slunce a dobré jídlo, to není úplně to pravé ořechové. Ve Stockholmu se mi líbilo historické muzeum a úzké uličky v centru. Švédi pijí hodně kávy a mají jí docela dobrou, zkuste k ní skořicového šneka s cukrem - místní typická sladkost. V létě je pořád světlo, v zimě tma. Fuj.

Zkušenost k místu  Finsko

Navštívili jsme Helsinki a Turku. Nevím proč, ale země mi připomínala Německo. Takové dražší Německo, říznuté Ruskem. V Helsinkách doporučuji navštívit muzeum. Batohy si schovejte na nádraží za 6 e na den, projděte si město a pak se vydejte k nějakému jezeru. Stanovali jsme v lese nebo nocovali v parku a nikdo si nás ani nevšiml - pohoda. Lidé jsou tichý, ale přátelský. Všude klid.

Zkušenost k místu  Estonsko

Čím víc na sever, tím tišší lidé a dražší jídlo - Estonskem to začíná a Norskem končí. Každopádně Tallinn je moc pěkné město, se středověkým nádechem, většina místních chodí v kostýmech, aby nalákali turisty. Dělají různé středověké free tour a na hlavním náměstí najdete středověkou krčmu - hodně turistické a drahé. Nejlepší je spojit to i s návštěvou Helsinek.

Zkušenost k místu  Lotyšsko

V Rize jsme měli štěstí na stopa i na couchsurfing, takže rozhodně doporučuji. Centrum města je malé, ale pěkné, navštivte určitě muzeum, do kterého je vstup zdarma - mají to moc pěkně udělané. V národním parku Kemeru najdete desítky jezer, pěkné značené stezky kolem a skoro žádné turisty - paráda! Jsou hodně pyšní na svůj černý žitný chleba - dělají z něj i dezert nebo zmrzlinu.

Zkušenost k místu  Litva

Vilnius je krásné město, na prohlídku stačí 1-2 dny. Nejvíc se nám líbila část města zvaná Už - je to alternativní čtvrt umělců, kteří se prohlašují za republiku. Mají vlastní vlajku i pravidla. Hora křížů sice není hora ale pole plné křížů, stojí však za to, to vidět. Stopuje se tam docela dobře, všude je rovina a široké silnice.

Zkušenost k místu Porto

06/19 - 3 dny - Porto se mi líbilo ještě o něco víc než Lisabon. Pořád ještě je to hodně velké město, ale atmosféra je nádherná a prozkoumávání zdejších zákoutí neomrzí. Je to tu z kopce do kopce, takže o výhlídky není nouze. Je tu cítit dost historie a má to tu svý kouzlo. Najdete tu i knihovnu z Harryho Potra, platí se vstup. Nejvíc asi zaujalo okolí mostu Ponte da Arrábida, z obou stran řeky.

Zkušenost k místu Lisabon

06/2019 - na 7 dní. Trochu mi to připomínalo Rio de Janeiro, asi proto, že je tu spoustu brazilských přistěhovalců. Město má skvělou atmosféru a je hezké se ztratit v jeho uličkách, obvzlášť v historické části jako je Alfama. Vyraže do LXFactory pokud Vás zajímá umění, je tu i hezký výhled na ten slavný most. Top výhlídka Miradouro da Senhora de Monte. Jako v každém velkém městě, buďte opatrní!

Zkušenost k místu Bilbao

07/2019 - 2 dny úplně stačily a zdrhal jsem jak Zeman ze záchytky. Vyhněte se oblasti na východ od vlakového nádraží. Je tam jeden moc hezkej hostel, ale čtvrť je totální ghetto, loupeže na denním pořádku. Chtěl jsem v Bilbau zůstat déle, ale po tomhle jsem bohužel zanevřel na celý město. Na druhou stranu oblast s Guggenheim Muzeem je dechberoucí, to jsem opravdu čuměl, to stojí za to vidět.

Zkušenost k místu  Maroko

Jeli jsme do Saidie s CK a bylo to velké zklamání - daleko od všech krásných měst, k dispozici pouze hotelový resort a maličko výletů po okolí, které za nic nestály. Moře průměrné, nic zajímavého k vidění. Dobré je tedy nepodceňovat vzdálenosti (všude je daleko) a najít si spíše letenky do měst jako je Marrakéš nebo Fez a strávit tam pár dní ;-).

Zkušenost k místu  Spojené arabské emiráty

Dubaj - úžasné místo, luxusní dovolená :)! Doporučuji navštívit určitě Burj Khalifu (cca 1400 Kč/os.), Dubai frame, pouštní safari (hodně turistické), parky (např. Miracle Garden, Glow park), projít Al Fahidi a tradiční souky, projet se za 1 AED na loďce abře a rozhodně vyjet do Abú Dhábí a podívat se zdarma do jejich nádherné mešity. V únoru bylo fajn počasí i na koupání a moře parádní! :)

Zkušenost k místu  Dominikánská republika

Jak už tu zaznělo, jet do resortu s CK na Punta Canu je sice parádní oddych u nádherného moře, stačí však vystrčit paty a víte, že dominikánská realita je někde jinde. Přišlo mi, že každý turista je pro ně "chodící mašina na dolary" a tak také s turisty jednají, až je to mnohdy obtěžující. Exkurze, které si člověk zaplatí na hotelu, jsou neuvěřitelně předražené. Překrásný je ostrov Saona! :)

Zkušenost k místu  Kuba

Místo, kde se zastavil čas. Ulicemi se projíždějí luxusní bouráky, moře je kýčovitě nádherné, na druhou stranu zde panuje bída. V uličkách staré Havany obzvláště. Cestovatel se musí vyrovnávat s nejrůznějšími diskomforty - vedrem, špínou a s ní spojenou špatnou hygienou, nedostatkem surovin či malým přísunem internetu:). Viňales je krásné, Havana zajímavá i děsivá, Varadero jednoduše turistické.

Zkušenost k místu  Indonésie

Byla jsem na Bali. Je to ráj chrámů, překrásného oceánu a dobrého jídla. Pokud vás tato země víc zajímá, mám tady dva články. Dočtete se v nich spoustu rad, tipů a itinerář + podíváte se i jak to tam krásně vypadá (fotky i video).

Zkušenost k místu  Nigérie

Po návštěvě Nigerie si myslím, že pokud přijde apokalypsa, tak z této země.Rozbité silnice - u každé díry agresivní mrzáci,zkorumpovaní policisté na každém rohu, ohromné množství lidí, kteří se vydávají za tajné policisty a chtějí peníze za každou blbost.Nic horšího jsem na svých cestách nepotkal.Za směnu peněz na ulici jsem byl den "zavřený"v nějaký chýši,než pochopili že ze mne nic nevypadne..